Ayraç 'Eğitim ama nasıl?' diye sordu

Aylık kitap dergisi Ayraç, 31. sayısında “Eğitim ama nasıl?” diye sorarak, eğitim kitaplarını inceliyor.

Ayraç 'Eğitim ama nasıl?' diye sordu

Aylık kitap dergisi Ayraç, 31. sayısıyla (Mayıs 2012) karşınızda. “Eğitim ama nasıl?” başlığıyla yayınlanan dergi, eğitim kitaplarını inceliyor. Üç yıldır yayınlanan kitap tahlili ve eleştiri dergisi Ayraç, kitapları tahlilleri ve eleştirileriyle kitap okurlarına farklı bakış açıları sunuyor.

Dergide kitap eleştirileri, tahlilleri, karşılaştırmalı analizler, incelemeler ve röportajlar yer alıyor. Ayrıca Kapanmış Dergiler Kıraathanesi bölümünde her ay kapanmış bir derginin genel yayın yönetmeniyle konuşuluyor, Çocuk Kitaplığı bölümüyle çocuk yayıncılığı, Kültür Sanat bölümüyle sanat ve edebiyat camiasından haberler sunuluyor.

Michael Corleone’den Başöğretmen olur mu?

Abdullah Yavuz Altun The Godfather Filminin ana karakteri Michael Corleone üzerinden bir okuma yapıyor.  Bir Başöğretmen Olarak ‘Michael Corleone’ başlığıyla devlet-mafya ilişkisini devlet-eğitim üzerinden inceliyor. Altun, yazısında "mafya ile devlet" arasındaki benzerliğe dikkat çekiyor ve "Devletin Eğitim Teşkilatlanması"nı filmdeki "mafya"nın gelişimi ile birlikte okuyor.

Eğitim özel dosyasızda bu ay ne var?

Yunus Emre Tozal, eğitim tarihine Ortaçağdan bu yana sistemleşen eğitim ekollerini, medreseleri, Bağdat Fakültelerini, Endülüs'ü ele alarak eğitim tarihini iktidar üzerinden inceliyor. Hasan Aksakal Kant’ın eğitim üzerine düşüncelerini sorgularken, Ekrem Sakar Peyami Safa’yı eğitim açısından inceleyerek eğitim müfredatını, 4+4+4 sistemini sorguluyor. Hasan Parlak Gorki üzerinden bir okuma yaparken, Nihal Yormaz Bertrand Russell’den yola çıkarak Liselerde okutulan coğrafya, sosyal, Türkçe ve kimya kitaplarının içeriğini merceğe alıyor. Esra Gökçen İlkokullarda müfredat eğitim kitabındaki resimlerin estetik olarak değerlendirmesini yaparken, Ayşegül Tozal J.J.Rousseau'nun eğitime bakış açısını ve Çocuk eğitimine değinerek Montessori eğitim felsefesini ve metodunu inceliyor. Ayşenur Çelik, Eğitimli Akıl kitabından yola çıkarak aile eğitimi ve eğitim-akıl ilişkisine değiniyor.

Başka neler var?

Bu sayısının söyleşisi AlBaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi ile yapılmış. Fahrettin Yahşi ile Hat Sanatı özelinde geleneksel sanatların fonksiyonu ve AlBaraka Türk Yayınlarından çıkan kitaplar üzerine konuşulmuş. Mehmet Yılmaz Yusuf Bal’ın şiir kitabını tahlil ederken şiirde biçimin matematiksel ifadesi üzerinde duruyor. Necmettin Evci Şeref Akbaba’nın şiir kitabı “Ay Olun İnsanlar”ı değerlendirirken, Erdem Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz, Bologna Çocuk Kitapları Fuarını anlatıyor. Selçuk Küpçük Kapanmış Dergiler Kıraathanesi’nde Vural Kaya ile muhabbet ediyor.

 

Enes Can Işım haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 20:55
YORUM EKLE

banner19

banner13