Ayraç 50 ve 51 birlikte çıktı!

50. sayıya özel bir dosya hazırlayan Ayraç ekibi, tarihin tahrif edilme yöntemlerini tartışıyor ve soruyor: Tarih tahrif edilir mi?

Ayraç 50 ve 51 birlikte çıktı!

Ayraç, 50. ve 51. Sayılarını birlikte çıkardı. 50. Sayıya özel bir dosya hazırlayan dergi ekibi, tarihin tahrif edilme yöntemlerini tartışıyor ve soruyor: Tarih tahrif edilir mi?

Akademik çevrelerin yayınlarında kalan Osmanlı tarihimiz ve genel olarak tarihle ilgili konuların, görsel ve yazılı medyada orta sınıf okuyucu kitlesine hitap eden bir dil ile ele alınması, son dönemlerde tarihin nasıl tahrif edildiğini de gösteren bir işarete dönüşmüş durumda. Osmanlı tarihini dizilerden öğrendiğimiz, tarihin popüler bir alana hitap etmesinden kaynaklanıyor elbette. Tarihle bu kadar içli dışlı olmamıza rağmen, tahrif edilen bir tarih anlayışıyla, tarihin ideolojilere sıkıştırılması ne derece doğru peki?
Dosya Yazarları: Abdullah Yavuz Altun, Alper Gürkan, Abdurrahman Üzülmez, Salime Kaman, Ali Hasar, Hasan Parlak, Ayşe Eroğlu, Mürvet Sarıyıldız

Yunus Emre Tozal ve Murat Çiftçi, uluslararası literatürde Halil İnalcık’tan sonra en çok atıf yapılan isimlerin başında olan Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Suraiya Faroqhi ile konuştular.

Osmanlı Tarihçisi Prof. Dr. Suraiya Faroqhi: “Marx elbette önemli bir düşünür ama kâhin filan değil.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 21:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26