Ayine'si dergidir öğrencinin…

Edebiyat ve sinema dergisi olan Ayine dergisi ikinci sayısıyla okurlarıyla buluştu.

Ayine'si dergidir öğrencinin…

Edebiyat ve sinema dergisi olarak geçtiğimiz aylarda ilk sayısıyla okuyucusuyla buluşan ve öğrenci dergisi olmasının yansıra kendine seçkin bir okur kitlesi edinen Ayine dergisi ikinci sayısıyla okurlarıyla buluştu.

AYİNE dergisi, ikinci sayısında mikrofonu ilk A. Ali Ural’a uzatıyor. “Fener Bekçisinin Rüyaları” isimli son öykü kitabının ve “Karabatak Dergisi”nin çıkış serüvenlerini, anlatan Ural, şiirini ve şiir yolculuğunu, okumaya ve yazmaya dair sırlarını, okuyucularıyla paylaşıyor.

AYİNE’nin ikinci konuğu ise “Sinemanın Hakikati” ve “Hakikatin Sineması” kitaplarının yazarı Enver Gülşen. Abdurrahman Badeci’ye sinema üzerine düşünme çabalarını, bir medeniyet meselesi olarak sinema değerlendirmelerini, Türkiye’deki son dönem sanat/sinema tartışmalarını ve sinemadaki nisbetsizlik problemini büyük bir içtenlikle anlatan Gülşen, “Sinemayı benim için önemli yapan tek şey, kaliteli ve yükseğe atabilme potansiyeli olan bir yay olmasıdır.” diyerek sinemanın atfedilen önemin niteliğini ne yönde olması gerektiğinin altını çiziyor.

Her sayısında usta kalemlerden farklı yazarlara mihmandarlık eden Ayine dergisi ikinci sayısında da konuklarıyla göz dolduruyor. “Kayıp Şehir” hikayesiyle Hasibe Çerko, “Dolunayda Artistlik” adlı hikayesiyle Yıldız Ramazanoğlu, “Sanatın Aynası Olarak İmge ve İmgeden Kaçısın Sineması” makalesiyle Enver Gülşen ve “Portreler” şiiriyle Talip Işık Ayine dergisi mihmandar bölümünün konukları…

Ayine dergisi edebiyat alanında yaptığı çıkarmaların yanında sinema yazılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Son günlerde sanat gündemini meşgul eden “Muhafazakar Sanat ve Sinema” tartışmaları üzerine Ayine dergisi ekibinin “Sinemanın Görkemli Adı Altında Hortlayan Öcülükler” yazısı ikinci sayının öne çıkan yazılarından.

Muhammed B. Toprak son dönemin tartışmalı filmlerinden “Fetih 1453” üzerine yaptığı eleştirisiyle, Şaziye Ayaş Nuri Bilge Ceylan’ın “Mayıs Sıkıntısı” yazısıyla, Nilgün Katipoğlu “Sanat ve Ortalık” yazısıyla derginin ikinci sayısının Sinema-Hal bölümüne katkı sağlayanlar.

Şiir, poetika, öykü ve denemelerin yanı sıra, sinema, tiyatro, fotoğraf, karikatür gibi çeşitli sanat dalları üzerine yazı ve çalışmalara yer veren Ayine bu yönüyle de edebiyat dergileri arasında ki yerini gittikçe sağlamlaştırıyor. Şeyma Nur Önal’ın Andrew Marwell’in “Utangaç Sevgili” şiiri, Araştırma Görevlisi Uzeyir Tuna’nın Dr. Senâ Kâmil Şe‘lân’dan “Bitmeyen Hikayeler” adlı hikaye Ayine dergisinin bu sayıdaki çevirileri.

Serkan Yorgancılar’ın “Gogol 1” başlıklı denemesi ve “Şiir Pozunda Şair Olgusu” eleştirileri de derginin öne çıkan yazılarından.

Edebiyat ve Sinema dergisi Ayine “Mananın Ayine’deki Hali”ni okuyucusuyla buluşturmaya ve her sayısında daha iyi bir ayna ile okuyucusuyla buluşacak..

 

Rabia Önder haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2012, 22:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13