Aydınların bir sözü olmalı

Temel Hazıroğlu 'İnsan ve Gerçek' kitabı etrafında konuştu.

Aydınların bir sözü olmalı

TYB İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen ‘Kitabın Ortasından Söyleşiler’ etkinliğinde ‘İnsan ve Gerçek’ kitabı etrafında konuşuldu. Moderatörlüğünü Yusuf Dinç’in yaptığı programda yazar Temel Hazıroğlu, neden "İnsan Ve Gerçek" üzerinde durduğunu anlattı. Temel Hazıroğlu’nun insan ve gerçek üzerine denemelerinden oluşan kitap modern insan, ahlaklı toplum meselelerini tartışırken gerçeğin İslami değerlerde bulunacağı tezini dile getiriyor.

Hazıroğlu, son iki yüzyılı bir fetret dönemi olarak ele alırken ataleti atmak için aydınların rol alması gerektiği üzerinde duruyor. Aydının bir sözü olmalı diyen Hazıroğlu, bunun bugüne gelen kadar düşünce yapımızı şekillendiren aydınların sözlerinin bir tekrarı şeklinde değil, onların örgüsünün üzerine bir tuğla koyacak nitelikte olmasının önemi üzerinde duruyor.

Aydın, alim ve entelektüel ayrımına dikkat çeken yazar, ihtiyacın ilim ve alim etrafında yoğunlaştığını kaydetti. Hazıroğlu, insanı, aileyi, toplumu, milleti ve dahası bilimi tıkandığı yerde açacak olanın ve içtimai hayatı ileriye taşıyacak olanın ancak aydın-alimler olduğunu ifade etti.

Müslüman dünyada yüzyıllardır batı karşısında alınan savunma pozisyonunun toplumun problemlerinin ve yozlaşmanın asıl kaynağı olduğu üzerinde durulması gerektiğini düşünen Hazıroğlu, bugün kıymet gören değerlerin batının kendi mahsulü olmadığını, İslam medeniyetinin, insanı ve varlığı ön plana çıkaran her alanda tek referans olduğunu vurguladı.

İslami kavramların olumsuz kavramlarla bir tamlama yapılması şeklinde ithal edilen söz bütünlerine şiddetle karşı çıkan Hazıroğlu, İslam kavramını yanında terör ile kullanmayı yanlış bulduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 11 Aralık 2015 Cuma 10:53 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 10:53
banner25
YORUM EKLE

banner26