Ayasofya çocuk dergisinin ilk sayısı çıktı

Ayasofya çocuk dergisi, Şubat 2017 tarihli ilk sayısı ile okuyucularına merhaba dedi.

Ayasofya çocuk dergisinin ilk sayısı çıktı

Ayasofya dergisi ekibi öncülüğünde, Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri ortaklığıyla hazırlanan Ayasofya edebiyat ve çocuk dergisi; “mevsim kış olsa da, çocukluğun o şen bahârı gönlümüzde hep dâim olacak” diyerek kış temalı kapağı ve Şubat 2017 tarihli ilk sayısı ile okuyucularına merhaba dedi.

Ayasofya Çocuk dergisinin editörlüğünü Hazal Sezgin, yayın koordinatörlüğünü Muhammed Said Çimen, kültür sanat danışmanlığını Bülent Özdaman yürütürken, kapak ve iç tasarımda ise P. Yusmar Yusuf’un imzası var.

Dergi; Şehîd Halil Kantarcı’nın şehâdetinden birkaç gün evvel çocukları için yazdığı “kısa hikâyesi”ne dair bir çizimle açılıyor. Hikâye Halil Kantarcı’dan, çizgiler Hazal Sezgin’den…

Elif Tekdağ’ın kaleminden Manavın Kedisi adlı hikâyenin akabinde Muhammed Said Çimen’in Nûrlu Annem şiiri ve Hatice Şimşek’in çizimi yer alıyor. Bir tahta atın peşinde, Hilâl Işık’ın kaleminden Uçma şiiri ile dergi yolculuğuna devam ediyor.

Fatma Nur Akgül’ün, 7. sınıf imam hatip öğrencisi Zülâl ile helal beslenme ve diyetisyenlik üzerine yaptığı söyleşiyi, Hatice Şimşek imzası ile Kendin Tasarla bölümü takip ediyor. Çizimlerini Hatice Şimşek’in yaptığı Mustafa Uçurum’un Nazlı Bulutlar’ı, Cemil’in Bulut Yolculuğu hikâyesi ile devam ediyor.

Derginin Kütüphaneci Abla’sı Betül Yılmaz’ın rehberliğinde Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi ve Çinili Çocuk Kütüphanesi’ne dair yazıdan sonra bir çocuğun dedesiyle kıldığı ilk sabah namazının Bahriye Eldemir kalemiyle anlatıldığı O Sabah hikâyesi Hazal Sezgin’in Ayasofya Camii çizimiyle hitama eriyor.

Fatih Kasva’nın Ahmet Uluçay çizimiyle Bülent Özdaman’ın kaleminden “Resimleri Gımıldatan Yönetmen” başlıklı yazı, sinemaya dair çocuklara farklı bir kapı aralıyor.

Zeyneb Akyüz’ün çizimiyle Firdevs Kapusızoğlu’nun kaleminden Mustafa’nın Ayak Parmakları hikâyesi Vecihi Hürkuş ismini çocuklara aşina kılıyor.

Bir kıssanın peşi sıra Şemsipaşa, nâm-ı diğer Kuşkonmaz Camii, Gülnur Yıldız’ın kalemi ve Hazal Sezgin’in çizimleriyle akıllarda şöyle biri soruyu bırakıyor: Acaba neden kuşkonmaz ki bu camiye?

Berat Bıyıklı’nın kaleminden Mehmet’in Radyo Programı hikâyesi ise “Acaba gerçekten böyle bir radyocu var mı?” hissini uyandırıyor.

Derginin hazırlık sürecinde Üsküdar Yavuztürk Bilgi Evi’nde gerçekleştirilen etkinliklere katılan öğrencilerin eserleri de dergide mevcut. Melisa Karadaş “Canım Annem”, Derya Gönültaş “Şehitlerimiz”, Ayşe Nur Akyıldız derginin arka kapağında yer alan “Yuva” şiirleri derginin ilk sayısında yer alan isimler…

Hümeyra Demirkaya’nın Cimri Adam’ı, Feyza Yalçın’ın Asılda Güleceğim şiiri, Elif İlayda Demir’in Anadolu Kadını hikâyesi, Fatma Nur Yılmaz’ın Kendimi Unutamıyorum ve M. Sadullah Kasap’ın Açık Pencere’si yine ilk sayıda okunabilecek eserler…

Hacer Cem ile Ahsen Aydın’ın Pratik Tarifler’inin yer aldığı Ayasofya Çocuk dergisinin hediyesi ise çizimlerini Hazal Sezgin’in yaptığı Yeditepe İstanbul afişi…

Ayasofya Çocuk, Ayasofya dergisinin Nisan-Mayıs sayısıyla birlikte okura sunulmuş.

 

İrtibat:

ayasofyacocuk @ gmail.com

Yayın Tarihi: 25 Mart 2017 Cumartesi 11:13 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 11:13
banner25
YORUM EKLE

banner26