Ayasofya Çocuk dergisinin 6. sayısı çıktı

Ayasofya edebiyat ve çocuk dergisi, yeni sayısını 'gül yetiştiren' çocuklara ithaf ederek, Mart-Nisan 2018 tarihli 6. sayısı ile raflardaki yerini aldı.

Ayasofya Çocuk dergisinin 6. sayısı çıktı

Ayasofya edebiyat ve çocuk dergisi, yeni sayısını “gül yetiştiren” çocuklara ithaf ederek, Mart-Nisan 2018 tarihli 6. sayısı ile raflardaki yerini aldı.

Genel yayın yönetmeni Hazal Sezgin öncülüğünde yayın hayatına devam eden Ayasofya Çocuk dergisinin yayın koordinatörlüğünü Muhammed Said Çimen, kültür sanat danışmanlığını ise Bülent Özdaman yürütürken, kapak ve iç tasarımda Derya Paçal’ın imzası var.

Derginin editör yazısı “Ayasofya’nın Kedisi” olarak nâm salmış “Şaşkın Kedi Gli”ye emanet. Derginin iç sayfalarında da ara ara okurlarını selâmlayan Gli’nin çizimleri ise Orhan Kahveci’ye ait.

Dergi, Mahmut Bıyıklı’nın “Yaş Günü” isimli bir şiiriyle açılıyor. Şiirin çizimlerinde kapaktaki kâğıt kesme sanatı kullanılıyor. Tekniğin uygulaması Hazal Sezgin’e ait.

Bir sabah uyandığınızda sesiniz bir başkasının sesi olsa ne yapardınız? Elbette sesinizi aramaya çıkardınız değil mi? Reyhan Sağlam’ın yazdığı “Ormandaki Kayıp Sesler” hikâyesinde de olaylar tam olarak böyle gelişmişti bir önceki sayıda. Bu sayıda ise hikâyenin nihayete erdiğini görüyoruz.

Derginin önceki sayılarında kitap tahlili bölümünde yazıları yayınlanan Tuğba Coşkuner, yeni sayıdan itibaren iki farklı seri ile dergiye devam ediyor. Yeşil Kafalar İz Peşinde köşesi ile doğadan; Belirsizlik İyi midir Kötü mü? köşesi ile de felsefeden izler görülüyor.

Endişeli bir geyik, lavanta kokulu rüzgâr ve bir bilge kişi aynı hikâyede yer alırsa neler olur, Fatmanur Kayıkcı’nın kaleminden Rüzgârın Öyküsü adlı hikâyesi ile okumak mümkün. Hikâyenin çizimleri yine kâğıt kesme sanatı ile hazırlanmış.

En son Taksim’deki Maksem’e kanat çırpan Gezgin Kuş Tayr’i, bu defa yönünü Fatih’e çevirmiş durumda. Millet Kütüphanesi’nde soluklanan Tayr’i yeni bir arkadaş daha ediniyor. Gülnur Yıldız’ın hazırladığı bu bölümün çizimlerinde Hazal Sezgin’in imzası var.

Derginin 3. sayısında Büşra Güney’in yazıp çizdiği Bilgi Kâşifleri Barlas ve Ahsen’in maceraları ile 6. sayıda da maceralarına devam ediyor. Bu defa Barlas ve Ahsen’e Nasreddin Hoca da eşlik ediyor.

Emine Dal’ın kaleminden Ali Haydar’ın hikâyesi 6. Sayıdan itibaren dergide devamı gelecek seriler arasında. Bölümün çizimlerinde Orhan Kahveci’nin imzası var.

Kalbimizdeki yeri daima müstesna olan Kudüs için Mustafa Uçurum’un yazdığı “Kudüs Bizim” adlı şiirin çizimlerini Büşra Kaygısız yapmış.

Derginin yeni sayısında devam edecek yeni bir köşe daha var. Rabia Aktaş ve Sinem Aras, Küçük Avcı Muaz hikâyesi ile helâl gıda üzerine doyurucu bilgiler veriyor. Bölümün çizimlerini Derya Paçal yapmış.

Ayasofya edebiyat ve çocuk dergisi, yeni sayısında, yeni bir tasarımla, yeni karakterler ve yeni hikâyelerle yoluna devam ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 18:22
YORUM EKLE

banner19