Ayasofya Çocuk dergisinin 5. sayısı çıktı

Ayasofya edebiyat ve çocuk dergisi, Ocak-Şubat 2018 tarihli 5. sayısı ile raflardaki yerini aldı.

Ayasofya Çocuk dergisinin 5. sayısı çıktı

Ayasofya edebiyat ve çocuk dergisi, Ocak-Şubat 2018 tarihli 5. sayısı ile raflardaki yerini aldı.

Derginin editör yazısı “Ayasofya’nın Kedisi” olarak nâm salmış “Şaşkın Kedi Gli”ye emanet. Derginin iç sayfalarında da ara ara okurlarını selâmlayan Gli’nin çizimleri ise Orhan Kahveci’ye ait.

Dergi; Güzel Haberler köşesinde, geçtiğimiz aylarda yayın hayatına selâm eden Cezve Yayın Grubu’nu misafir ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki çocukların âh’ına kalben de kulak kesilen Ümit Çiçekli, Ah Çocuklar şiiri ile dergiye selâm ediyor. Şiirin çizimleri Hazal Sezgin’e ait.

Metin Karakuzu temizliği “Nilüfer”in hâl dilini hikâyeleştirerek anlatmış.

Seda Kargalı’nın hazırladığı Çocuk Lügati bölümü yeni sayıda da unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri hatırlatmaya devam ediyor. Bu defa “hokkabaz, esnaf, rençper ve seyyah” kelimeleri çizimlerle süslenmiş.

“Arkası yarın”lı hikâyelerde Müslüm Karakuş’un yazıp çizdiği Boncuk Prens’in maceraları devam ediyor.

Çocukla, çocuklar için düstûrunu benimseyen dergi; bünyesinde çocukların ve gençlerin çalışmalarını da ağırlıyor. Kayseri Enderûn Fm’de her hafta cumartesi saat 11.00’da, farklı konu ve çocuk konuşmacıların katıldığı Elma Şekeri programı derginin bu sayıdaki konuğu.

Bir sabah uyandığınızda sesiniz bir başkasının sesi olsa ne yapardınız? Elbette sesinizi aramaya çıkardınız değil mi? Reyhan Sağlam’ın yazdığı Ormandaki Kayıp Sesler hikâyesinde de olaylar tam olarak böyle gelişiyor.

En son Eyüp Sultan Camii’ne kanat çırpan Gezgin Kuş Tayr, bu defa yönünü Taksim’deki Maksem’e çevirmiş durumda. Gülnur Yıldız’ın hazırladığı bu bölümün çizimlerinde Hazal Sezgin’in imzası var.

Büşra Güney’in yazıp çizdiği Bilgi Kâşifleri Barlas ve Ahsen’in maceraları 5. sayıda da devam ediyor.

Hiç kar tanesi görmemiş insanlara da kar tanelerini göstermek isteseniz neler yapardınız? Belki şimdi birçok imkân var ama seneler seneler öncesi bu imkânlar biraz daha kısıtlı iken Wilson Alwyn Bentley adında bir adam körüklü fotoğraf makinesine mikroskop bağlayarak kar tanelerini fotoğraflamış. Eyüp Can Çağlar, Wilson Alwyn Bentley’i çizmiş.

Elif Gümüş, Abbas Kiyarüstemi’nin Arkadaşın Evi Nerede filmini yazmış.

Derginin yeni sayısında yeni bir karakter daha yer alıyor. İsminin anlamını çok seven Açanay’ın Ay Günlüğü’nü Rabia Önal’ın kalemiyle okuyabileceğiz.

Ay Takvimi köşesinde Ocak ve Şubat aylarında ay’ın hâlleri yer alıyor.

Derginin tasarımcısı Derya Paçal, kapak ve arka kapak için kış mevsimini resmetmiş.

 

İrtibat telefon: 0 212 555 46 46

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 12:44
banner12
YORUM EKLE

banner19