Ayasofya Çocuk dergisinin 4. sayısı çıktı

Ayasofya Çocuk dergisinin Aralık 2017 tarihli 4. sayısı çıktı.

Ayasofya Çocuk dergisinin 4. sayısı çıktı

Ayasofya Çocuk dergisinin Aralık 2017 tarihli 4. sayısı çıktı.

Derginin editör yazısı “Ayasofya’nın Kedisi” olarak nâm salmış “Şaşkın Kedi Gli”ye emanet. Derginin iç sayfalarında da ara ara okurlarını selâmlayan Gli’nin çizimleri ise Orhan Kahveci’ye ait.

Dergi; Güzel Haberler köşesinde yayın hayatına selâm eden Cezve Yayın Grubu’nu misafir ediyor. Devamında ise Mustafa Uçurum’un İyi ki Geldin Sonbahar şiiri karşılıyor dokurları. Şiirin çizimleri Gülnur Yıldız’a ait.

İlk sayıdan bu yana maceralarına şahit olduğumuz Mehmet ile ilk üç sayıda tanışamamış çocuklar için bir film makinesinde Mehmet’in tüm hikâyesi keyifli bir şekilde özetlenmiş. Devamında ise bu defa Mehmet’in kedisi Huysuz dikkat çekiyor. Huysuzun Huysuzluğu hikâyesi ile Berat Bıyıklı dergide yer alırken hikâyenin çizimlerinde Hazal Sezgin’in imzasını görüyoruz.

2. sayıdan itibaren devamı gelecek köşeler serisinde yer alan Seda Kargalı’nın hazırladığı Çocuk Lügati bölümü yeni sayıda da unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri hatırlatmaya devam ediyor. Bu defa “âlem, sinâmeki, sâirfilmenam ve müselles” kelimeleri çizimlerle süslenmiş.

Seda Kargalı’nın hazırladığı Gökyüzü Seyyâhı bölümünde gökyüzünün okurlarına birçok ikram var.

En son Topkapı Sarayı’nın selsebillerini mesken tutan Gezgin Kuş Tayr’i, bu defa Eyüp Sultan Camii’ne doğru kanat çırpıyor. Gülnur Yıldız’ın hazırladığı bu bölümün çizimlerinde Hazal Sezgin’in imzasını görüyoruz.

Çocukla, çocuklar için düstûrunu benimseyen dergi; bünyesinde çocukların ve gençlerin çalışmalarını da ağırlıyor. 14 yaşındaki Ebubekir Yanık, yaptığı çizimler ve oyun hamurlarından maketleriyle animasyonlar hazırlarken dergiye çocukların boyaması için bir sayfa hazırlamış.

Merhûm Mimar Cevat Ülger’in, eşyaya bakışının bereketi neticesinde birçok kişi tarafından lüzumsuz ve eski olarak görülen eşyalardan yaptığı oyuncakları masalın ahengiyle buluşturduğu Oyuncak Masalları kitabından bir bölüme dergide yer verilmiş. Bölümün çizimleri ve içeriği Hazal Sezgin’e ait.

Yönetmenliğini Ümit Köreken’in yaptığı Mavi Bisiklet filmine dair yazıda Elif Gümüş imzasını görüyoruz.

Tuğba Coşkuner’in Brokoli Renginde Düşünmek yazısının çizimlerinde Hazal Sezgin’in imzasını görülüyor.

Peygamber Meslekleri köşesinde Peygamberlerin hayatlarından izlerle karşılaşabilirsiniz.

Ay Takvimi köşesinde Kasım ve Aralık aylarında ay’ın hâlleri anlatılmış.

Dergi ek olarak Kırgız Çadırları ile bezeli 2018 yılı Hicrî ve Milâdî Takvim hediye ediyor

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 12:00

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26