Ay Vakti'nin 156. sayısı çıktı

Ay Vakti dergisinin Mayıs- Haziran sayısı çıktı.

Ay Vakti'nin 156. sayısı çıktı

Ay Vakti dergisinin Mayıs-Haziran 2015 tarihli 156. sayısı çıktı. ESKADER tarafından yılın dergisi seçilen Ay Vakti, farklı konu ve yeni imzalarla yoluna  devam diyor. Yunus Emre üzerine yaptığı çalışma ile bu yılın monografi ödülünü alan Mustafa Özçelik, “ Âşık Veysel’in Kara Toprak Şiiri Etrafında Bir Yorum Denemesi”  ile halk edebiyatımızın önemli ismi Âşık Veysel’in toprağın dilini irfani bir gözle sunup toprağın diliyle hakikati anlatmasını düşünce temrinleriyle ele aldı.

Erzurum ulemasından Yunus Kaya Hocaefendiyi  Zeki Koçak kaleme aldı. Medrese terbiyesiyle yetişip birçok talebe yetiştiren, “Allah’ın birliğine delil nedir”diye sorana “iki gözün eşyayı tek görmesi yetmez mi” diyen Erzurum ulemasından Yunus Kaya Hoca Efendi kıymeti sonradan anlaşılacak olanlardan..

Her şeyin bir sonu vardır elbet. Bazı sonlar gönle hüzün düşürür, fikre sorgulama verir.  Tayyip Atmaca “ Eskişehir’de Bir Fikir Dükkânı “ adlı hatırasında “Atasoy (Müftüoğlu) Abi, Eskişehir’de Yasin İşhanı 4. kattaki fikir dükkânını 31 Mart 2015’te tasfiye etti” diyerek ruhun ihtiyaçlarına cevap veren, gönül dükkânı olarak gördüğü bu gönül ve fikir mekânını anlattı.

Dergide Recep Garip, “ İmgelerle Yaşamak “; Şeref Akbaba, “ Ano Yemen’dir, Gülü Çemen’dir “; Musa Özer “ İçimizdeki Suriyeliler Ve Vicdan Sorgulaması “; Ali Yaşar Bolat, “ Güzergâh “; Hasan Tiyek, “ Madina “; Selami Şimşek, “ Yetimler Muhammet Kokar “;  Fatih Topaloğlu, “Ayyüzlü Çocuklar “; Hüseyin Çolak, “ Rüya “; Süleyman Aydemir, “ Bir Çocuk “; Necmettin Evci, “ İkircik “; Dilara Pınar Arınç, “ Labirent “; Süheyla Hanönü, “ Kanatları Mı Yok Ebabillerin? “; Sevgi Korkusuz, “ Kayıp “; Semra Saraç, “ Esintiler İçinde “; Ahmet Sezgin, “ Şiirle Gönül Yolculuğu “;  Mustafa Uğurlu, “ Doğu’nun Hikâyesine Küçük Dokunuşlar: Doğu’nun Hikâye Kuramı “ başlıklı şiir ve yazılarlarıyla derginin bu sayısında yer alan diğer isimler...

İrtibat: www.ayvakti.net    
ayvakti@ayvakti.net

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 14:19
banner12
YORUM EKLE

banner19