Avustralya'da Mekke'nin fethi kutlandı

İslam Toplumu Milli Görüş-Sidney Gençlik Kolları, Mekke'nin fetih yıldönümü nedeniyle 31 Aralık gecesi kutlama gecesi düzenledi.

Avustralya'da Mekke'nin fethi kutlandı

İslam Toplumu Milli Görüş-Sidney Gençlik Kolları Mekke'nin fetih yıldönümü nedeniyle 31 Aralık gecesi Auburn Town Hall Gösteri Merkezinde kutlama gecesi düzenledi.

Gecenin açılışını Kur’an Kerim tilavetiyle Milli Görüş Adelaide Camii İmam-Hatibi Yunus YAYLAOGLU yaptı. Programa İstiklal Marşının okunmasıyla devam edildi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İslam Toplumu Milli Görüş Sydney Teşkilatı Tanıtım Başkanı; Mustafa Gülhan; Sydney Milli Görüş Teşkilatlarının çalışmalarından bahsederek, yürütülen cami ve İslami okul çalışmaları ile gönüllerin fethini amaç edindiklerini ifade etti. Mekke’nin fethine de dikkat çekerek fethin başarılı olmasının bir takım ön hazırlıklar neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Gülhan, “Peygamberin (sav) ahlakını üzerimizde barındırdığımız ve Allah (cc) rızasına kavuşmak istediğimiz sürece çekeceğimiz az ya da çok çilelerle birçok fetih gerçekleştirebiliriz.”dedi.

İlahi ve ezgilerin okunduğu program, Peygambere (sav) yazılmış naat ve şiirlerle devam etti.

Geceye konuşmacı olarak katılan Sidney Milli Görüş Teşkilatları Başkanı İlahiyatçı Abdulkadir Sula, ise Önce Ahlak ve Maneviyat parolası ile yola çıktıklarını ifade ederek, dünyada ilk yılbaşı kutlamaların Avustralya da başladığını hatırlatarak bu kadar Kalabalığın oralara gitmeyip kendi öz değerlerine sahip çıkmasından dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Şuurlu Müslüman olarak Kuran ve sünnet neyi öngörüyorsa o şekilde yaşam tarzına sahip olmaları gerektiğini ve organize ettikleri programlarla da bunu temsil etmeye çalıştıklarını ifade etti. Konuşmasının devamında; Resulullah'ın (sav) hayatından örnekler vererek, peygamberimizin başına deve işkembeleri koyarak işkence edenlerin torunlarının günümüzde de aynı şekilde dünya genelinde İslam’a ve Müslümanlara saldırılarda bulunduklarını ifade etti. Sula, “Müslümanların çektiği işkenceler eziyetler sonucunda Allah, Müslümanlara mükâfat olarak Mekke'nin fethini nasip etti. Aziz olmanın yolu çile çekmektir. Müslüman aklıyla hareket eder ince düşünür. Rasulullah, kan dökmeden kimseye esir muamelesi göstermeden Mekke'yi fethetti. Bu hareketiyle herkesin kalbini fethetti. Ebu Sufyan ve Hint gibi azılı düşmanlarının kalbini bile bu şekilde fethetti” şeklinde konuştu.

Gecenin sonunda Gençlik Kolları Teşkilatı üyeleri Mekke’nin fethini konu alan tiyatro gösteriminde bulundu. Sinevizyon gösterimi, ilahi ve marş dinletisinin bulunduğu geceye Sydneyli Müslümanların ilgisi yoğun oldu. Duygulu anların yaşandığı program geç saatlerde sona erdi.

http://nswisca.com/

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 20:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13