Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu

2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri, 37. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu

Roman ödülü, “Uyanan Güzel”in yazarı Jale Sancak ve “Sıfır”ın yazarı Onur Caymaz arasında paylaştırılırken, şiir dalındaki ödül “Camekân” kitabıyla Mehmet Can Doğan’a değer görüldü. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi “Bihaber” kitabıyla Fatih Baha Aydın olurken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü ise “Ecza Kışı” kitabıyla Oğulcan Kütük ve “Ters Akıntı” kitabıyla M. Sadi Karademir arasında paylaştırıldı.

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yılki sahipleri, 37. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu. Tören Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Solmaz İlhan'ın açış konuşmasıyla başladı. İlhan, konuşmasında “Vakıf olarak bu ödüller ile temel amacımız, Attilâ İlhan’ın her eserinde öne çıkartmaya gayret ettiği ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna lâyık olacak eserleri öne çıkartmaktır” sözlerine yer verdi.

Solmaz İlhan’dan sözü devralan Seçici Kurul Onursal Başkanı Doğan Hızlan ise “Attilâ İlhan yeni yetenekleri ortaya çıkması için çok çaba göstermiştir. Bu ödülün de bu amaca hizmet ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Attilâ İlhan adına yakışır şekilde sürdürülen ve onursal başkanı olduğum Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bir parçası olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Törende, 2018 Attilâ İlhan Roman Ödülü, Hep Kitap’ın yayımladığı “Uyanan Güzel” romanıyla Jale Sancak ve Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan “Sıfır” adlı romanıyla Onur Caymaz’a verildi.  2018 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi ise Ötüken Neşriyat’tan çıkan “Bihaber” romanıyla Fatih Baha Aydın oldu. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Camekân” kitabıyla, Mehmet Can Doğan 2018 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne değer görüldü. 

Törende, 2018 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü ise Komşu Yayınları, Yasakmeyve tarafından yayımlanan “Ecza Kışı” kitabıyla Oğulcan Kütük ve Ülke Yayınları, Ülke Edebiyat’tan çıkan “Ters Akıntı” kitabıyla M. Sadi Karademir arasında paylaştırıldı.  2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında düzenlendi. Selim İleri’nin başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer aldı. Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda ise A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.

Kaynak: Star Haber

YORUM EKLE

banner36