Atik Valide Camii'nde 'ses'in önemi

22 Mart Perşembe günü, Nina Ergin, “Mekân / Yazı / Ses: Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme” üzerine konuşacak.

Atik Valide Camii'nde 'ses'in önemi

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği “Sanat Tarihine [Mümkün] Bakışlar” başlıklı Yuvarlak Masa Toplantılarının dokuzuncusu 22 Mart Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşecek. Nina Ergin “Mekân / Yazı / Ses: Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme” üzerine konuşacak.

Mekân / Yazı / Ses: Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme

Osmanlı hanedan kadınlarının mimari hamiliklerini araştırmak üzere hangi tarihi kaynakları kullanabiliriz? Tarihçiler uzun zamandır vakfiye, şer'iye sicilleri, edebiyat, mektuplar, maddi kültür vb. araçları kullanagelmişlerse de bu sunum şimdiye kadar ihmal edilmiş bir boyuta, “ses”e dikkat çekmek istiyor. Kadın sanat hamileri tarihinin arka planı üzerine inşa edilen bu sunum, (Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan) Atik Valide Camii'ne odaklanarak mekân/yazı/sesin haminin iletmek istediği mesajı aktarmak için nasıl birbirleri ile etkileşime geçtiklerini gösterecek.

Adres: Vefa Cad. No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: 212 528 22 22
Faks: 212 513 32 20
E-Posta: bilgi@bisav.org.tr

 

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 21:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13