Atık kağıtları süs eşyalarına dönüştürüyor

Eskişehir'de, kendi geliştirdiği metotla atık kağıtları takı ve süs eşyalarına dönüştüren emekli astsubay Ali Rıza Kart, tekniğini ve ürünlerini dünyaya tanıtmak istiyor.

Atık kağıtları süs eşyalarına dönüştürüyor

51 yaşındaki Ali Rıza Kart, atık kağıtlardan kendine özgü teknikle takı, tespih ve süs eşyaları yapıyor. Kart, 18 yıl önce keşfettiği teknikle ürettiği 50 bine yakın kolyeyi katıldığı festivallerde tanıtıyor. Ali Rıza Kart, "sevda ve sabır işi" diye nitelendirdiği takı, tespih ve süs eşyalarını üretmek için kimi zaman 1 hafta kimi zaman aylarca uğraşıyor. Kart, "kağıdın efendisi" adıyla patent başvurusunda bulunduğu bu tekniği, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle yurt içinde ve yurt dışındaki festival ve organizasyonlara katılıp tanıtmak istiyor. Yıllar önce elindeki kağıt parçalarıyla "acemice" oynarken keşfettiği tekniğin hikayesini anlatan Kart, atık kağıtları değerlendirebileceğini düşünerek çeşitli objeler yapmaya başladığını söyledi.Kart, yaklaşık 10 yıl önce de kağıttan tespih ürettiğinden bahsederek, "Eserlerimin hiçbiri torna ya da makineye girmez. Her birini tek tek ellerimde işlerim. Bu tanelerle günlerce evlat gibi ilgilenirim. Yoksa istediğiniz o kalibreye asla ulaşamıyorsunuz" dedi.

Çocuklarına miras bırakacağı tespihe, söylemek istediklerini yazdığını belirten Kart, şöyle konuştu:

"Tespihin her bir tanesinde bir öğüt var. Bir kronolojik sırayla dizdim. Numaralandırmayı çözmeleri gerekiyor. İmamede izlenecek yol, küçük tanelerde numaralandırmanın şifreleri bulunuyor. O sırra vakıf olduklarında define bulmuş gibi olacak 2 kızım. Aslında her öğüdün bir define olduğunun bilincine varmalarını istiyorum."

Kart, ortaya çıkardığı tekniğin dünyada kimsenin yapmadığını fark ettikten sonra patent müracaatında bulunduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat ettiğinizde bu konu araştırılıyor. Biz de bunun bir temsilcisinin olmadığını fark ettik. Türkiye ve memleketim adına bu patenti alırsam mutlu olacağım. Sanat şüphesiz ki insanlar için. İnsanlar çok kıymetli. Yaptıklarım ve tekniğim medya aracılığıyla duyulunca İngiltere'den bir üniversite hocası geldi, beni ülkesine davet etti. 'Bu sanatı İngiltere'den dünyaya yayalım' teklifinde bulundu ama ben reddettim. Memleketimin insanı dururken neden gidip bir İngilize öğreteyim." 

Tekniğinin geliştirilmeye, projelendirmeye, desteklenmeye muhtaç olduğunu anlatan Ali Rıza Kart, "Geliştirilir, desteklenir, eğitilirse bu teknik dünyada sansasyonel bir sanat dalı haline gelecek. Ülkeme has bir sanat olmasını istiyorum. Bundan yüz yıl sonra geleneksel bir sanat olacaksa eğer Türk geleneksel sanatları adı altında anılsın isterim" dedi.

Kağıttan yaptığı tespihi masaya koyduğunda, bir tespih üstadının saatlerce incelediğini belirten Kart, şunları anlattı:

"İnsanların eserlerime teveccühünü gördüğüm için bu tekniğin dünyaya Türkiye'den yayılmasını istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle yurt ve dünya çapındaki festival ve organizasyonlara katılıp bunu tanıtmak istiyorum." 

Kart, sanatını tanıtmak ve öğretmek için belediyeler ve çeşitli kurumların eğitim etkinlikleri, festivaller gibi birçok organizasyonlarda yer aldığını belirterek, "CNR Expo Center İstanbul Bijuteri Fuarı, Tesettür Fuarı, Antalya'daki Yorex Yöresel Ürünler Fuarı'na katıldım. Afyon Kocatepe ve Uludağ üniversitelerinde de davet üzerine eğitimler verdim" dedi.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 07 Ekim 2018 Pazar 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36