Aslında Menemen'de ne oldu?

TYB İstanbul Şubesi’nde ‘Aslında Menemen’de ne oldu?’ konu başlığıyla araştırmacı-yazar Zekeriya Yıldız önemli bir konuşma gerçekleştirdi.

Aslında Menemen'de ne oldu?

TYB İstanbul Şubesi ve Medeniyet Tasavvuru Gençliği’nin Yeryüzü Buluşmaları kapsamında organize ettiği ve bugüne kadar Suriye ile Kudüs’ün konuşulduğu programda, 24 Aralık Cumartesi günü ‘Aslında Menemen’de ne oldu?’ konu başlığıyla araştırmacı-yazar Zekeriya Yıldız önemli bir konuşma gerçekleştirdi.

Menemen Olayı’nın yaşandığı dönemin genel siyasi ve sosyolojik atmosferini tasvir ve tarif ettikten sonra; söz konusu olayın önemli kırılma noktalarını, detaylarını ve cevabı verilmemiş, sorusu dahi sorulmamış yönlerinin bulunduğunu ayrıntılı olarak anlatan Yıldız şunları söyledi: “Söz konusu Menemen Olayı olunca bir taraf Kubilay’ın kanı yerde kalmaz derken diğer taraf Esad Erbili Efendi’yi harcadılar diyor. Bana göre her ikisi de şehittir. Meselenin künhüne vakıf olmadan hatta bununla ilgili kapsamlı bir gayret göstermeden ezbere konuşan insanlar olduğu sürece pek çok karanlık nokta öylece kalmaya devam edecek, hiçbir zaman normalleşme olmayacaktır. Artık toplum olarak şeffaf ve demokratik bir zeminde bu ve bunun gibi yakın tarih olaylarını konuşabilmeliyiz.”

Sultanahmet'te Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirilen program, yazarın kitap imzalamasının  ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 11:37
YORUM EKLE

banner19

banner13