'Askeri darbelere hayır demek için bir araya geldik'

Mısır'da demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı yapılan kanlı darbe sonrasında yaşananları, Mısırlıların gündelik hayatından esinlenerek anlatan film, izleyiciyle buluştu.

'Askeri darbelere hayır demek için bir araya geldik'

El Hatk" filminin senarist ve yönetmeni Muhammed el-Bahravi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haksız yere cezaevinde kaldığını belirterek, oradaki mahkumların ve ailelerinin çektiği sıkıntılardan esinlendiğini söyledi.

El Cezire'de çalıştığı iddiasıyla hapse atıldığını dile getiren Bahravi, "25 Ocak Mısır Devrimi'ne katıldık. Özgürlüğün Mısır'a gelmesi tek hayalimizdi. Hayalimiz gerçekleşti ama Mısır'da darbeyle her şey değişti. Ben hiçbir suçum yokken 3 sene boyunca hapiste kaldım." ifadelerine yer verdi.

Hapiste kaldığı süreçte eşinin annesinin de hapse girdiğini kaydeden Bahravi, şöyle konuştu:

"Eşim bu süreçte en az bizim kadar acı çekti. Bir gün beni, diğer gün annesini ziyaret etti. Bebeklerim vardı. Onlar da bizimle beraber her şeye katlandı. Hapishanede sürekli kitap okudum. Filmin fikri cezaevinde doğdu. Orada insanların ve ailelerinin sıkıntılarını gördüm. Hapishanede çalışıp yaptığı işten memnun olmayanlar vardı. İşkence ettikleri doktor, mühendis ve öğretmenlerdi. Onların rahatsızlığını da yansıttım. Zaman zaman benimle de konuşuyorlardı. Hapishaneye girmeden önce 2 hafta boyunca işkence gördüm. Gözlerim kapalıydı ve kimseyi göremedim."

Filmdeki tüm karakterlerin toplumun bir kesimini temsil ettiğini ve darbe sürecinden ciddi bir şekilde etkilendiğini dile getiren Bahravi, karakterlerin verdiği mesajlara ilişkin şunları kaydetti:

"Örneğin filmdeki istihbarat üyesinin eşi ev hanımı ve herhangi bir olayla uzaktan yakından ilgisi yok. Eşinin ne yaptığını bile bilmiyor ama onun da hayatı kararıyor. Filmimizdeki Türk oyunculardan Öznur da Mısırlı olmayan ama bu süreçlerde büyük darbe alan birini canlandırıyor. Çok severek evlendiği eşi hapishaneye giriyor ve sonrasında daha büyük sorunlarla karşılaşıyor. Gizli servis üyesinin arkadaşları için ilk başlarda her şey güzel olsa da değişen süreçler onları da yok ediyor. Ezilen insanları anlatmaya çalıştım. İki tarafın da sorunlarını ve yaşadıklarını beyaz perdeye yansıtmayı denedim. Askeri darbelere hayır demek için bir araya geldik. Türkiye'de özellikle 1980'leri yaşayanlar, darbe süreçlerinde insanların nasıl acı çektiklerini bildikleri için filmi daha iyi anlayacaktır."

Mısırlı oyuncu Usame Muhammed de Türkiye'ye 2,5 sene önce geldiğini aktararak, filmde zor bir karakter olan İmad'ı canlandırdığını ve çekimler öncesinde çok sayıda prova yaptıklarını söyledi.

Mısır'da 10 yıl boyunca tiyatroyla ilgilendiğini, oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik de yaptığını kaydeden Muhammed, oynadığı ilk sinema filminin ise "El Hatk" olduğunu ifade etti.

Muhammed, filmi insanlık için çektiklerini vurgulayarak, "Dünyanın her yerinde böyle, asker ne zaman siyaset yapsa böyle oluyor. Çünkü siyaset askerin işi değil." diye konuştu.

Oynadığı rolün her istediğini yapan, hesap sorulamayan kötü bir karakter olduğunu ifade eden Muhammed, "İnsanım ben. Darbeleri sevmiyorum. Normal bir hayat istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Usame Muhammed, Türkiye'de yaşamaktan çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "Şimdi Türkiye'de iyi bir hayatım var. Burayı çok seviyorum ama Mısır'da da bir yanım var. Mısır benim evim. Arkadaşlarım, ailem ve hayatım orada. Türkiye ve İstanbul çok güzel. Türkler çok iyi insanlar. Burada özgürlük var, düşünebiliyorsun. Orada öyle değil." dedi.

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner26