Aşkar'ın dosya konusu Necip Tosun

Kaliteli şiirlerle ön plana çıkan Aşkar, öykü adına da güzel çalışmalara sayfalarında yer veriyor.

Aşkar'ın dosya konusu Necip Tosun

Aşkar, ilk defa görsel bir şiir çalışması yayımlıyor. Melih Tuğtağ, İdris Ekinci, Özgür Ballı, Aziz Mahmut Öncel, Fatma Şengil Süzer, İrfan Dağ, Mustafa Melih Erdoğan, Dursun Göksu, Emrah Tahiroğlu, Yağız Gönüler, Muhammed Faruk Özcan, Hikmet Çamcı, Ozan Can Türkmen, Mustafa Uçurum, İlhan Kayhan, Muhammet Özmen, Banu Özbek, Ümit Erdem, Yavuz Ertürk, Murat Koparan, Ertuğrul Demir, Mahmut Celaloğlu ve Hüseyin Karacalar bu sayının şairleri.

Kaliteli şiirlerle ön plana çıkan Aşkar, öykü adına da güzel çalışmalara sayfalarında yer veriyor. Necip Tosun’un Bekleyiş Fragmanları öyküsü derinliği, düşündürücülüğü ve kalitesiyle ben usta ve abi bir kalemle yazıldım diye bağırıyor. Akif Hasan Kaya, Osman Koca, Yılmaz Yılmaz, Veysel Altuntaş, Serpil Tuncer, Regaip Albayrak, Hakan Uçar ve Elif Şimşek bu sayının diğer öykücüleri. Ayrıca Aykut Ertuğrul’la son kitabı “Mümkün Öykülerin en İyisi” hakkında sıcak bir söyleşi yapılmış.

Bu sayıda Aşkar’ın dosya konusu ise Necip Tosun! Usta öykücüyle Aşkar ekibinin yaptığı samimi bir söyleşiden sonra Dursun Göksu, İrfan Dağ, Esra Demirci ve Veysel Altuntaş’ın çalıştığı fişek gibi dört yazı yer alıyor. Şu cümleleri yazmış İrfan Dağ: “Toplumların istemese de yüzleşmesi gereken gerçekleri vardır. Gerçekler, 7’den 70’e her bireye tesir eder ve izler bırakır. Anlatmak topluma düşer fakat bu ihtiyacın hepsini karşılayamaz bu anlatılanlar. Farklı bir kanaldan, ağızdan dinlemek gerekir yoksa ağrısı hafiflemeyecektir.” Şükür ki bu ağrımızı hafifletecek usta kalemlerimiz var Sayın Dağ.

Deneme ve eleştiri bölümünde Mustafa Melih Erdoğan, Cahit Zarifoğlu ve Hüseyin Atlansoy’un birer şiirini konu edinerek şiir severlere güzel bir yazı sunmuş. Ayşe Yalçın, Mihail Nuayme’nin Siyah Kelime başlıklı yazısını tercüme etmiş. Ferhat Nabi Güller, Tûl-u Emel başlıklı yazısında insanoğlunun heva ve istekleriyle devam edegelen sınavından güzel bir yazı oluşturmuş. Bu bölümün sonunda ise Aykut Ertuğrul günümüze ince eleştiriler yapan bir yazı kaleme almış.

 

Elif Yediveren haber verdi

YORUM EKLE