Aşkar'dan Ünal ve Harmancı dosyası

Dört yıldır yayın hayatına devam eden Aşkar dergisi 20. sayısında Hayriye Ünal ve Abdullah Harmancı’yı dosya konusu yaptı.

Aşkar'dan Ünal ve Harmancı dosyası

Dört yıldır yayın hayatına devam eden Aşkar dergisi 20. sayısına ulaştı. Son sayılarında müthiş bir mesafe kat eden Aşkar dergisi sıkı bir kadroya da sahip. Bu sıkı kadro şiir sohbetlerinden kendini güçlendirerek çıkmış. İdris Ekinci, Aziz Mahmut Öncel, M. Melih Erdoğan, İlhan Kayhan ve Ferhat Nabi Güller derginin ilk sayılarından beri imzası dergide bulunanlar. Bunun yanı sıra zaman içinde dergiye dahil olup artık Aşkar kurmayları olarak anılacak isimlerin en başında Hüseyin Karacalar geliyor. Mehmet Raşit ise dergide uzun süre imzası görünenlerden. Özgür Ballı, İrfan Dağ gibi isimlerde derginin son transferleri... Dördüncü yılında yirminci sayısı yayınlanan ve artık mevsimlik bir dergi olarak okuyucu karşısına çıkan Aşkar belirli bir kadroyu hep korudu. Yukarıda ismi geçenler yayın kurulunu da oluşturuyor. Aslında çok dikkat çekmeyen fakat haber yapılması gereken önemli bir değişikliği de gerçekleştirdi Aşkar. O da Hüseyin Karacalar’ın derginin başında İdris Ekinci ile birlikte olması. Onun güçlü şiiri elbette ki Aşkar’da asıl mecrasını bulacak ve sanırım beklediğimiz kitaplarına da zemin hazırlayacaktır.

Aşkar bunu nasıl başardı bilemeyiz ama birlik halinde kalarak merkezileşen bir dergi edası veriyor. Merkezden kopmadan kendi düşüncelerini, kendi konularını gündeme getiren, gündem arkası kalmayan bir şiir dergisine benziyor ilk bakışta Aşkar. Ama dikkatle incelendiğinde öykü noktasında da birçok ismin gündeme geldiğini, son sayılarda ise öykü için ayrıca dosyalar yapıldığını görüyoruz. Aşkar’ın iki güçlü kolu şiir ve öykü diyebiliriz sanırım.

Aşkar’ın yirminci sayısında ise bu doru atı koşturan iki hedef seçilmiş: Hayriye Ünal ve Abdullah Harmancı. Bu iki dosyanın haricinde ise yine şiir ve öykü ürünlerini görücüye çıkarıyor Aşkar. İki sinema yazısı da Aşkar’ı renklendirenlerden. Bunun yanında Ruhun Dirilişi’ni ve sonsuzla sek sek oynamanın da nasıl bir keder verdiğini okuyacaksınız Aşkar sayfalarında.

Hayriye Ünal dosyası belki de şair üzerine yapılmış ilk dosya. İdris Ekinci, Aziz Mahmut Öncel, Yusuf Kenan Hasenoğlu yazılarıyla katkıda bulunmuş bu dosyaya. Ayrıca Hayriye Ünal ile yapılmış olan söyleşinin de altını çizmek isterim. Bir de Hayriye Ünal’ın şiirini haber vermeli sizlere. Aşkar’a bir şiir vererek de dosyaya bir ek yapılmış.

Diğer dosya öykücü Abdullah Harmancı üzerine. Harmancı dosyası İsmail Isparta, Akif Hasan Kaya, Aykut Ertuğrul, Mustafa Çiftçi’nin yazıları ve Aşkar’da Aşkan’dan biri olarak bulunuyor izlenimi veren Akut Ertuğrul’un söyleşisi ile tamam oluyor. Unutmadan Harmancı öykü ile de katkıda bulunmuş Aşkar’a.

Mevsimlik çıkan Aşkar’ın 20. sayısında 16 şiir var. Bunlardan Mustafa Melih Erdoğan’ın şiiri, Ali Karan’ın şiiri, Hayriye Ünal’ın şiiri dikkat çekici. Eğer ki daha önce Aşkar okuduysanız tam kadro şairler hazır ve nazır durumda bu sayıda da. İdris Ekinci, Hüseyin Karacalar ve derginin kurmayları yine şiirleriyle yer almışlar dergide. Zaten Aşkar birinci sayısından beri şiirde hep belli bir seviyeyi korumuş durumda.

Öykü de ise Abdullah Harmancı karşımıza çıkıyor ilk önce. Ve yine diğer iyi öykülerle selamlıyor Aşkar okurunu. Mustafa Çiftçi, Akif Hasan Kaya, Aykut Ertuğrul, İsmail Isparta, Tuncay Topal, Mazlum Dirican öyküleriyle yer almışlar Aşkar yirminci sayıda. Nesirler ilk dikkati çeken yazı derginin sorumlu yazı işleri müdürü Ferhat Nabi Güller’in kaleme aldığı Ruhun Dirilişine dair yazılmış olan yazı. Ardından gelen sinema yazıları ise ilgiyle okunacak, okunduktan sonra da filmleri ilgiyle izlenecek yazılar. Bunlar Süleyman Ceran’ın “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” ile Hüseyin Karacalar’ın “Bir Ayrılık: Mutsuzluğun Resmi” başlıklı yazıları. İlhan Kayhan ise Leyla Karaca’nın Sonsuzla Sek Sek kitabını tanıtıyor bu sayıda. Hikmet Çamcı ise “Ayrımda Özdeşlik” başlıklı yazısı ile dergiye katılmış.

Aşkar’ın bu güzel koşusu bizleri heyecanlandırıyor. Daha iyi dolu dolu sayılarla 30’lu 40’lı sayıları da görmek duasıyla selamlıyorum Aşkar’ı.

 

Lokman Günay haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 11:47 Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2011, 11:48
YORUM EKLE

banner19

banner36