Aşkar'dan Cemal Şakar dosyası

Aşkar dergisi 2015 yılına 33. sayısıyla merhaba diyor. Dergi bu sayıyla birlikte 7. yaşını da geride bırakıyor.

Aşkar'dan Cemal Şakar dosyası

Aşkar dergisi 2015 yılına 33. sayısıyla merhaba diyor. Aşkar bu sayısıyla birlikte 7. yaşını da geride bırakıyor. 170 sayfayı bulan 33. sayının sonunda 2014 fihristi yer alıyor. Dosya konusu ise Türk öykücülüğünün usta ismi Cemal Şakar. Yazarın şu cümleleriyle açılıyor Aşkar: "Her şey güneşin altında oluyordu. Gizlenecek, kaçacak, sinecek bir tenha; görmemek, duymamak, bilmemek için bir taşra yoktu."

Derginin bu sayısının şiir sayfaları Osman Özbahçe'nin "Dogma"sıyla başlıyor. Hüseyin Karacalar'ın "Takipsizlik Kararı", İrfan Dağ'ın "Atlarımızı Geri Alacağımız Günler", Dursun Göksu'nun "Avunmak", Özgür Ballı'nın "Bir Nehir Bizi Nereye Götürür", Mustafa Melih Erdoğan "Nasıl Gidiyor?", Esma Koç'un "Mandalina Kolonyası" şiiri dergide yer alıyor. Cihad Özsöz, Musab Kırca, Musa Günerigök, Yunus Emre Altuntaş, Ertuğrul Gazi Demir, Hikmet Çamcı, Şafak Tarhan, Bedia Belkıs, Rasül Bengi, Eyüp Aktuğ, Yağız Gönüler, Mustafa Ay ve Aziz Mahmut Öncel bu sayının diğer şairleri.

"Edebiyat Ne Söyler?" adlı incelemesiyle Türk öykücülüğüne verdiği emeklerden gençlerin de yararlanması için bir kapı açan Cemal Şakar'ın "Bir Avuç Dünya"sıyla Aşkar'ın öykü sayfaları açılıyor. "Dinsel Hayat" ile Mihriban İnan Karatepe, "Ceviz Ağacı" ile Nermin Tenekeci, "Durakta" ile Yakup Cihat Karahan, "Dönüşümün Dönüşümü" ile Adem Tekden, "Sevgili A." ile Ayşe Yılmaz diğer öykücüler. Dosyada Akif Hasan Kaya da Cemal Şakar ile bir söyleşi yaptı. Cemal Şakar dosyasına yazılarıyla emek veren isimler Mehmet Narlı, Ertan Örgen, Oktay Yivli, Vehbi Başer, İsmail Isparta, Selvigül Kandoğmuş Şahin ve Emine Batar.

Taarruznâme” sayfalarında Aziz Mahmut Öncel ve Dursun Göksu geçen sayıyla birlikte başlayan "Kalanlar: Dergilerde Şiir" yoklamalarına devam ediyor. İrfan Dağ, Yunus Emre Altuntaş, Feyza Gönüler ve Özgür Ballı Tazarruname'nin diğer yazarları.

Mesûliyet Meselesi” sayfalarında ise İdris Ekinci, Ferhat Nabi Güller ve Yağız Gönüler yazılarıyla yer alıyor.

33. sayının “Dikine Paralel” bölümüne Mustafa Melih Erdoğan ile Aziz Mahmut Öncel, “Değini” bölümünde Hikmet Çamcı, "Aşkar Güzellemeleri" bölümüne ise Aykut Ertuğrul katkı verdi.

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2015 Çarşamba 11:13 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 11:13
YORUM EKLE

banner19

banner36