Asfalt Arnavut kaldırımını yok ediyor

Arnavut kaldırımı olarak bilinen parke taşlı yollara ilişkin yıllardır süren tartışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle maliyet açısından belediyelerin tercihi olan kara asfalta yenik düşen Arnavut kaldırımı İstanbul'da var olma mücadelesi veriyor.

İstanbul'un sokaklarıyla özdeşleşen yollar, nostaljik değeri nedeniyle çok nadir de olsa bazı yerlerde yeniden asfaltın yerine tercih edilmesinin aksine Megakent'te tam tersine bir durum yaşanıyor. Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; bu sefer tartışmaların odağında İstanbul'un eski ve marka semtlerinden Nişantaşı var. Şişli Belediyesi'nin, Rumeli Caddesi’nin kuzey tarafında kalan bazı sokaklardaki kaldırım taşlarını sökerek asfalt kaplaması sosyal medyada ve kamuoyunda büyük tepki çekiyor. (…..)

Geçen yıl Ekim ayında Kartal Belediyesi tarafından Atalar Caddesi'nde Arnavut kaldırımının üzerine asfalt dökme çalışmaları sosyal medya ve kamuoyunda uzun süre tartışıldı. Esnafın, maddi zarara uğramamak için en kısa sürede asfalt yapılması talebinin belediye tarafından yerine getirilmesi, mahalleliyi de ikiye bölmüştü. Bazı mahalle sakinleri, asfalt yapılmasından memnun olduğunu dile getirirken, bazıları da Arnavut kaldırımının sökülmemesinin ekonomik zarara yol açtığını savunmuştu.

Belediye, Rumeli Caddesi’nin kuzey tarafında kalan bazı sokaklardaki kaldırım taşlarını sökerek asfalt kapladı. Şişli Belediyesi'nin Nişantaşı bölgesinde başlattığı Arnavut kaldırımı yerine asfalt çalışması, Kartal'da olduğu gibi sadece çevre halkı tarafından değil gören herkes tarafından tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada başlayan tepki, kamuoyunda büyük destek gördü. (…..)

Şişli Belediyesi yetkililerinden tepki çeken çalışmaya ilişkin alınan bilgi ise şöyle: "Küp taşların zamanla aralarının açılması sebebiyle zemin kötü, altında ikamet eden vatandaşların oluşan ses ve titreşimlerden rahatsızlık duyması, yolda çökmelerin meydana gelmesi, araçların geçişleri sırasında yerlerinden fırlaması, taşların aralarından su sızarak binalara zarar vermesi Bedaş, İski, T.Telekom gibi alt yapı kuruluşlarının yaptıkları lokal ve genel kazılar sonucu yolların bozulması gibi nedenlerden dolayı mahalle sakinlerinin şikayet ve talepleri doğrultusunda Meşrutiyet Mah. Şair Nigar Sokak ve Baytar Ahmet sokak, Harbiye Mah. Bostan Sokak, Mim Kemal Öke Caddesi ve Prof. Dr. Fevzi Fevzioğlu Sokaklarında taşlar sökülüp, yollar asfalta dönüştürülmektedir. Çalışmalar devam etmektedir."

YORUM EKLE