Artık liselilerin de bir akademisi var

Meraklı liseliler için İslami ilimler ve sosyal bilimler alanında iki kurs düzenleniyor. Son katılım 31 Ekim’de.

Artık liselilerin de bir akademisi var

Her pazar Üsküdar’da

İSAR vakfı, İlim Yayma Cemiyeti ile birlikte lise öğrencilerine yönelik yeni bir çalışmaya imza atıyor. Bu çalışma bu güne kadar akademik yönden ihmal edilen lise öğrencilerine ilmi bir altyapı hazırlamayı vaat ediyor.

Bu proje kapsamında, İslami ilimlere ve sosyal bilimlere meraklı öğrenciler için ayrı ayrı iki grup oluşturulması planlanıyor. “İslami İlimler Okulu” ilahiyat alanında eğitim görmek yahut lise yıllarında dini bilgilerini kuvvetlendirmek isteyen öğrencilere hitap ediyor. Edebiyat, tarih, şehircilik gibi sosyal bilimlerin bazı sahalarına merakı olan öğrenciler ise “Şehir ve Medeniyet Okulu”nda eğitim alacaklar.

Her Pazar Üsküdar’da toplanacağız. Kız öğrenciler Mimar Sinan’ın elinden çıkma Valide-i Atik külliyesinin tarihi medrese kısmında, erkek öğrenciler ise İSAR Vakfı’nda olacaklar. Sadece pazar günleri gerçekleştirilecek olan akademide öğlene kadar eğitim programı, öğleden sonraysa sohbet programı icra edilecek. Eğitim programı dahilinde İslami İlimler Okulu’nda Arapça eğitiminin yanı sıra İslami İlimlere giriş ve kültür-edebiyat okumaları yapılacak. Şehir ve Medeniyet Okulu’nda ise Osmanlıca eğitimi ile beraber Osmanlı tarihi, kültür tarihi, edebiyat ve sanat gibi konuları kapsayan bir dizi seminer ve eğitim uygulanacak.

Büyük hocalarla diz dize

Öğleden sonra ise sohbet faslı başlayacak. Genç araştırmacılar her hafta bir yazar/kültür adamı ile bir araya gelip o haftanın konusunu ele alacaklar. Geçen seneki pilot çalışma boyunca öğrencilerimiz Mehmet Niyazi, Saadettin Ökten, Mustafa Uzun, Nurettin Albayrak gibi isimlerle görüşmüşlerdi. Bu sene de aynı hocalarımızın yanı sıra Hayreddin Karaman, İskender Pala, Osman Öztürk gibi hocalarımızı ağırlamayı hedefliyoruz.

Okuma programları ile bilgiye erişen öğrenciler sohbet programlarıyla o bilgileri pekiştirecek; bilgiyi kullanmayı,  soru sormayı, tartışmayı öğrenecek; çoğu zaman okudukları kitapların yazarlarıyla tanışıp birebir sohbet etme imkânını yakalayacaklar. Alanlarında birer otorite olan bu kimselerle aynı çatı altında nefes alıp kendilerinden feyz alacak, ruhen ve fikren kemale doğru bir adım daha atmış olacaklar.

Zaten Valide-i Atik Medresesi de, İSAR Vakfı da Üsküdar’da, sahip olduğu tarihi-mistik doku ile içinde bulunanları farklı bir ruhaniyet ve atmosfere taşıyor. Biz de bu programa iştirak eden liseli araştırmacıların çok şey kazanacaklarını ümit etmekteyiz.

Üniversite öğrencilerine ciddi bir eğitim veren İSAR Vakfı ile İlim Yayma Cemiyeti İstanbul Şubesi’nin tecrübesi, geleceğin ilim ve fikir adamlarını yetiştirmek üzere bu projede birleşti. Prof. Dr. Recep Şentürk hocamızın danışmanlığında öğrencilerimiz için en uygun program belirlenerek harekete geçildi. Şimdi sıra ilim sevdalısı gençleri bulup LİSAR AKADEMİ’ye kavuşturmaya geldi.

Kimler katılabilir?

Bu faaliyete katılmayı düşünen öğrenci, ilahiyatçı olmak istiyorsa; daha lise öğrencisiyken iyi bir Arapçaya sahip olsun istiyoruz. Arap asıllı hocalardan ders alsın, İHL’li gençler artık Arapçayı konuşsun istiyoruz. Talibi olduğu İslami ilimlerin kapsamını, çerçevesini öğrensin, ona göre kendini hazırlasın, okuması gereken bazı mühim eserleri vakti varken okusun, bilmesi gereken temel malumatı öğrensin istiyoruz.

Bu öğrenci ilahiyatçı olmayı düşünmüyor ama İslam’a vakıf olmak istiyorsa buyursun, İslam’ın temel prensiplerini öğrenip İslami ilimlerdeki temel okumaları yapsın, bir de Arapça konuşsun istiyoruz.

Bu öğrenci tarihçi olacaksa Osmanlı’yı şimdiden tanısın, medeniyet tarihimizden haberdar olsun, İstanbul’a aşina olsun, bilmesi gereken temel malumatı şimdiden öğrensin istiyoruz.

Mimarlıkla, şehircilikle ilgilenenlerin ise İstanbul’a vakıf, Osmanlı’nın tarihini, şehir ve medeniyet anlayışını bilen kimseler olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Edebiyatçıları ise ecdadımızın dilini, hayatını, sanatını bulmaya, bilmeye, incelemeye davet ediyoruz.

Lise öğrencileri geç kalmasın, okusun, öğrensin, araştırsın istiyoruz.

Bizim ihtiyaç duyduğumuz ve bize ihtiyaç duyan gençleri tanıyan, bilen, gören varsa bize yönlendirmeleri ricamızdır. Meraklı gençleri bekliyor, bize katılmaya davet ediyoruz.

Bu projeye katılmak için aşağıdaki linki tıklayarak açılan formu doldurmak yeterli.

https://docs.google.com/forms/d/10sfpyOcfXVPzVEzCZmNmGXNo36bDsQLK_vRgZny9T7k/viewform

 

M. Tarık Ablak davet etti

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 22:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13