Arslanbenzer'den sıradışı bir film okuması

22 Mart Cumartesi günü Hakan Arslanbenzer'in yapacağı film okumasında İspanyol yönetmenin filmi konuşulacak.

Arslanbenzer'den sıradışı bir film okuması

Mustafa Nezihi'nin Benötesi Psikoloji ve Psikiyatri Enstitüsü'nde düzenlediği film okumaları dördüncü ayına ulaştı. Bu ay, şair Hakan Arslanbenzer'in seçtiği bir İspanyol yönetmenin filmi konuşulacak. Filmin okumasını da yine Hakan Arslanbenzer yapacak.

Tarihle güncelin içiçe geçtiği bu mücadele filminde, yönetmen emperyalizme ve kapitalizme Bolivya'dan karşı çıkıyor. Daha doğrusu Bolivya halkının bir daha kaybetmemek için verdikleri mücadeleyi beyaz perdeye taşımış.

Kolomb'un askerlerle ve papazlarla işgal ettiği yüzyıllar önceki Bolivya'nın can yakıcı hikâyesiyle bugünkü Bolivya'nın uluslar arası şirketler tarafından sömürülme çabası film içinde bir filmle üst üste getiriliyor. Böylece batılı emperyalistin doymazlığına, açgözlülüğüne ve acımasızlığına şahit olurken aynı zamanda yerli halkın kendi suyuna-hayat kaynağına- sadece et ve kemikle direnişine şahit tutuluyoruz.

22 Mart Cumartesi saat 13.00'de hem film hem de filmin değerlendirmesi başlamış olacak. Şair Arslanbenzer, şimdiye kadarki okumalardan farklı olarak film perdede aktıkça değerlendirmelerde bulunacak. Herhalde halktan, direnişten, dünya sistemden ve insandan bahsedecek. Şairin dinamik okuyuşuna kulak vermek isteyenlere tavsiye edilir.

 

Ahmet Öztürk haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 23:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26