Arşiv belgeleri ilk kez ekranlarda!

İskilipli Atıf Hoca’ya ait arşiv belgeleri 4 Ocak Cumartesi günü ilk kez TVNET’te.

Arşiv belgeleri ilk kez ekranlarda!

TVNET Belgesel Kuşağı, ''Anlamak İçin'' her hafta Türkiye'yi ve dünyayı etkilemiş olan tarihi olayları, gözden uzak kalmış olan farklı konuları anlamaya dair mercek altına alıyor. Yönetmenliğini Hatice Keltek’in yaptığı programda bu hafta  “İstiklal Mahkemeleri” konusu ikinci bölümüyle ekrana geliyor.

İstiklal Mahkemeleri hangi gereksinimle, hangi şartlarda ve hangi ortamda ortaya çıktı? İkinci dönem İstiklal Mahkemeleri Kazım Karabekir, Zeki Bey, Feridun Fikri Bey gibi siyasilerin yoğun itirazlarına rağmen, neden tekrar kuruldu? Hıyanet-i Vataniye Kanunu’na dini cemiyetleri yasaklayan ve dini siyasete alet etmek gibi soyut bir kavramı vatan hainliği suçu sayan madde neden eklendi, bu madde ne gibi sonuçlar doğurdu? İstiklal Mahkemeleri Kurtuluş Savaşı'na birlikte katılan, yola birlikte çıkan insanları da yargılayıp cezalandırmış mıdır?

“İstiklal Mahkemeleri ve Sivas'ta Şapka İnkılabı Duruşmaları” kitabının yazarı Ahmet Turan Alkan, Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, İskilipli Atıf Hoca'nın torunu Ahmet Faruk İmal ve Yazar Mehmet Sılay’ın görüş ve düşünceleri ile katkıda bulundukları belgeselde, konuya ilişkin sorular cevap buluyor.

Programda İskilipli Atıf Hoca'nın torunu Ahmet Faruk İmal, arşiv belgelerini ilk kez TVNET ekranlarına açıyor. Belgelerin arasında; Satmak zorunda kaldıkları Laleli'deki evin makbuzu, İskilipli Atıf Hoca'nın eşine yazdığı mektup, defin görüntüleri, Atıf Hoca'nın eşi ve kızının fotoğrafları, Nezih Uzel'in arşivinden Donanma Cemiyetinin Atıf Hoca'ya gönderdiği takdirname, Atıf Hoca'nın İstanbul medreselerini ıslah için kurulan komisyona tayinini bildiren tezkere ve o döneme ait karikatürler yer alıyor. Farklı bakış açıları ve önemli konukları ağırlayan Anlamak İçin, 4 Şubat’ta saat 18.00’de İskilipli Atıf Hoca’nın 85. Ölüm yıldönümünde özel bir bölümle TVNET ekranlarına geliyor.

 

Öznur Torun haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2012 Cumartesi 10:35 Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 00:27
banner25
YORUM EKLE

banner26