“ARİFE TARİF - Victor’un Mutfağından Sofrasına Yolculuk”

"Buğday" hareketinin, fikrinin ve derneğinin kurucusu, Türkiye’de ekolojik yaşamın öncülerinden Victor Ananias’ın aramızdan ayrılışının 10. yılı vesilesiyle hazırlanan “ARİFE TARİF - Victor’un Mutfağından Sofrasına Yolculuk” Tuti Kitap’tan çıktı!

“ARİFE TARİF - Victor’un Mutfağından Sofrasına Yolculuk”

Victor Ananias; yaşamı boyunca doğanın sunduğu mucizeleri topraktan tezgâha, oradan mutfağa, sofraya ve gönüllere taşıyan bir dosttu herkes için. Elinin değdiği her yere bereket, şifa ve aşk getirdi. Sofralar kurdu; mutfağında yemeklerin yanında fikirler, insanlar, hayaller de pişti. Pek çok kişiyi de Buğday’ın çatısı altında bir araya topladı.

Vefatının 10. yılında Victor’un anısına hazırlanan bu kitapta; kendi kaleminden çıkan "Ege’den Yola Çıkış, Dünyanın Bitkisel Mutfaklarında Keşifler ve Anadolu’ya, Yuvaya Dönüş", "Dünyanın En Usta Aşçısı ve Onun Sırları - Ekolojik Mutfağa Giriş", "Ürün, Doğa Dostu Olamaz", "Doğanın İşleyişine Dahil Olmak" gibi yazılarla birlikte, dostlarının kaleminden Victor’u okuyacak, ayrıca onun sağlıklı ve lezzetli tariflerini öğrenecek, bu yemekleri eşsiz kılan sırrı keşfedeceksiniz.

Arife Tarif, Victor’un gönlünden sofrasına bir yolculuk vadediyor.

***

"Buğday"’ın kimyası yemeğin kimyasıdır. Eldeki malzemeyle kıt kanaat pişen, dünyanın en lezzetli yemeklerinin sofrası olarak kurgulanmıştır. Doğanın çeşnilerini en doğal halleriyle taşır. Öyle bereketlidir ki Buğday’ın sofrası, geleceği henüz bilinmeyen ama yolu belki de düşecek olan, kapıdan içeriye girmeye hazırlanan o gizemli misafir için de bir tabak mutlaka vardır üzerinde. Sofradan taşanlar komşulara da bol bol düşer. Onlara da esenlik vesilesi olur.

Güneşin AYDEMİR - Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi

Victor Ananias kimdir?

Victor Ananias, Şilili doktor bir baba ve Türkiye'den seramik sanatçısı bir annenin çocuğu olarak, İsviçre Zürih'te doğdu ve çocukluğu 7 yaşına kadar Almanya'nın bir kasabasında geçti. Yedi yaşındayken ailesi ile birlikte Bodrum'a göç ettiler ve Victor, Ege'nin köy kültürüyle büyüdü. Gençlik yıllarında Avrupa'nın çeşitli ülkelerini dolaşarak ekolojik yerleşim ve toplulukların mutfaklarında aşçılık deneyimi kazandı.

Victor Ananias gençlik yıllarından itibaren Bodrum'daki pazar tezgahından uluslararası konferanslara kadar çok geniş bir platformda ve beslenmeden barınmaya kadar hemen her alanda ekolojik yaşam farkındalığının yaygınlaşması için çalıştı. İlk tohumlarını Bodrum'da bir pazar tezgâhında attığı Buğday hareketinin kurucusu olan Victor Ananias, Türkiye'de ekolojik yaşama dair ilk kez gerçekleştirilen pek çok model ve projenin vizyonunun oluşturulmasında, hayata geçirilmesinde; ekolojik üretim ve beslenme, gönüllü sadelik, adil ticaret gibi kavramların tanıtılmasında önemli rol oynadı.

Ekolojik tarım alanında tüm dünyada tanınan Ananias, uluslararası ekolojik tarım kuruluşları tarafından geleceğin 5 liderinden biri olarak gösterildi ve ASHOKA Vakfı tarafından da "sosyal girişimci" olarak seçildi.

Arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması, insan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması, bireylerin bu yönde bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanlarının yaratılması konularında çalışıyor.

Victor Ananias, ekolojik yaşam konusunda yüzlerce tohum ektikten sonra 3 Mart 2011 tarihinde, henüz 40 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Yayın Tarihi: 11 Mart 2021 Perşembe 19:45
YORUM EKLE

banner19

banner36