Arasta'nın Son Çırağı belgesel oldu

TRT Avaz’da, 28 Nisan Cumartesi günü Ali Ayçil’in şiir kitabından adını alan yepyeni bir dizi-belgesel başlıyor.

Arasta'nın Son Çırağı belgesel oldu

TRT Avaz’da 28 Nisan Cumartesi saat 15.30’da yepyeni bir dizi-belgesel başlıyor.

Program ismini Ali Ayçil’in şiir kitabı olan “Arastanın Son Çırağı”ndan almış.

Yapımcılığını Kule Film’in, yönetmenliğini Muhlis Durak’ın ve seslendirmelerini de Nisan Kumru’nun yaptığı dizi-belgeselde insan merkeze alınarak, başka kültür ve coğrafyalarda eşine pek rastlanmayan arasta, bedesten, kervansaray ve benzeri yapılar ele alınıyor.

Kendi içerisinde normları ve kuralları olan bu çarşılarda insan ilişkileri, alışveriş kuralları ve güvenliğin önemle korunmuş olduğu görülüyor.

Farklı sanat dallarının ustalarınca nesilden nesile aktarılan bir birikimle vücuda getirilen bu yapılar, bugün kısmen ayakta durmaya devam ediyorsa da, günlük yaşantımızın doğal bir sonucu olarak, eski önem ve gerekliliğini kaybetmiş birer turistik mekan haline gelmiştir.

“Arasta'nın Son Çırağı” geçmişten günümüze, ticari, hukuki, sosyal ve ekonomik durum, dönemin kültür ve sanat algısı, yaşam biçimi gibi konuları ele alıyor.

Arasta, bedesten ve tarihi çarşılarda asırlardır icra edilen ve günümüzde de kısmen devam eden geleneksel zanaatları ve zanaatkârları izleyicisi ile buluşturan program, sunucusunu da ziyaret ettiği çarşılardaki esnaftan seçiyor.

Yine program,  günümüzde ayakta kalabilmiş bu mekânların geçmişteki işlevlerini tarihi kaynaklardan yararlanarak gündeme getirirken bu yapıların ve sakinlerinin  öykülerini yerinde dinleyerek, geleceği inşa etmeye çalışan nesillere bir kültürün, bir medeniyetin insani ve
kurumsal öğelerini yansıtmaya çalışıyor.

Antakya’da başlanan, sırasıyla Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde devam edilen çekimlerin tüm ülke genelinde bu tür tarihi çarşıların, arasta, bedesten ve ekonomik hayat akışının devam ettiği yapıları kapsayan bir dizi-belgesel olduğunu da belirtmiş olalım.

 

Yavuz Ertürk haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2012, 23:35
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13