Antep Kilimciliği Gelecek Nesillere Aktarılıyor

Gaziantep'te geçmişte yaklaşık 7 bin tezgahla yapılan ancak günümüzde yok olmaya yüz tutan kilimcilik, Gaziantep Üniversitesi El Sanatları Koruma ve Geliştirme Merkezinde düzenlenen eğitimlerle gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

Antep Kilimciliği Gelecek Nesillere Aktarılıyor

Merkezde üniversite personelinden öğrencilere ve denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülere kadar birçok kesime eğitim veriliyor. Geçmişte çukur ve asma tezgahlarda pamuk ipliğinden öküz, deve ve at tüyü ile koyun yünü ve keçi kıllarının karışımıyla yapılan Antep kilimi, artık akrilik, kadife ve polyester ipliklerle turistik amaçlarla dokunuyor.

Gaziantep Üniversitesi El Sanatları Koruma ve Geliştirme Merkezi eğitmenlerinden Ahmet Özbek , Anadolu Ajans muhabirine yaptığı açıklamada, kilimciliğin baba mesleği olduğunu belirterek, geçmişte 7 bin tezgahın bulunduğu kentte, bir elin parmakları kadar tezgah kaldığını söyledi. Mekanik tezgahlar çıktıktan sonra işlerin azalmaya başladığına dikkati çeken Özbek, şunları kaydetti:

"Sabahtan akşama kadar bir kilim dokuyorsun, öbürleri adeta leblebi gibi döküyor kilimleri. Şehreküstü'de çalışırken yanımda 12-13 insan vardı. Zamanla bırakanlar oldu. Bir ara yeniden toparlamaya çalıştık ama olmadı. Bu sanatı yaşatmak için üniversiteye geldim. Halen çaba sarf ediyorum. Üniversitede bulunma amaçlarımızdan biri Gaziantep'te el sanatlarını koruyacak, geliştirecek kişileri yetiştirmek. Bu bayrağı birinin eline tutturmamız, teslim etmemiz lazım. Gerek öğrencilerimize, gerek projelerde çalışan arkadaşlarımıza elimizden geldiğince bilgilerimizi, birikimimizi aktarıyoruz."

Merkezlerinin okul gibi faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Özbek, şöyle devam etti:

"Biz burada sürekli eğitimler düzenliyoruz. Üniversite personeli, öğrenciler istedikleri zaman gelip eğitim alıyor. Ayrıca 9 aydır Sosyal Destek Programı kapsamında denetimli serbestlikten yararlanan kursiyerlerimiz var. İçlerinde çok yetenekli olanlar var. Kendileri için bir iş kapısı oldu. Bunun dışında üniversitenin halıcılık, tekstil mühendisliği gibi bölümlerinden gelen arkadaşlara yardımcı oluyoruz. Her daim bilgi aktarıyoruz. Geleceğe yönelik projelerimiz var. Bu sanata meraklı olan vatandaşlarımıza da kurs vermeyi planlıyoruz."

Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2018 Salı 14:39 Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 15:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26