Antakya'da Habib-i Neccar Hz.leri anılacak

Antakya’da 22- 26 Mayıs tarihleri arasında Habib-i Neccar Hazretleri Anma Etkinlikleri adı altında beş güne yayılan güzel bir program hazırlanmış.

Antakya'da Habib-i Neccar Hz.leri anılacak

Kültür haberleri genelde İstanbul merkezlidir. Devlet-i Aliye’den tevarüs eden vakıflar, cemaatler gibi artık sivil toplum kuruluşu diye isimlendirilen kuruluşların faaliyetleri İstanbul’da -halkayı genişletmek için biraz daha zorlarsak, bir elin parmaklarını geçmeyecek büyük şehirlerde- gerçekleşir. Hatay kültürel faaliyet sahası olarak -İstanbul’u merkez sayarsak- merkezde güçlü bir iki vakfın temsilcilikleri ile yerel bazı oluşumların dar çerçeveli etkinliğine sahne olabilmektedir ancak. Ama bu sefer bastırılan davetiyelerden bile özenli davranıldığı belli olan bir etkinliğe sahne olacak Antakya. 22- 26 Mayıs 2013 tarihleri arasında Habib-i Neccar Hz. ve Camii’ni Tanıtma Derneği, Antakya Belediyesi ve Habib-i Neccar Eğitim ve Kültür Vakfı, Habib-i Neccar Hazretleri Anma Etkinlikleri adı altında beş güne yayılan güzel bir program hazırlamışlar. Etkinliğin afişlerinin Hassa gibi Hatay’ın merkeze en uzak ilçelerinin birinde rastlamak da işin ‘etkinlik olsun’ düşüncesiyle hazırlanmadığını göstermesi açısından ayrıca güzel oldu.

Her yönüyle Habib-i Neccar Hazretleri

Program 22 Mayıs’ta tiyatro gösterisiyle başlayacak. İkinci gün Habib-i Neccar Camii’inde Yatsı Namazına müteakiben Kur’an ziyafeti ve hatim duasıyla devam edecek. Program afişinden öğrendiğime göre Cuma günü yani 24 Mayıs günü Yasin Sûresi’nde bahsedilen kıssanın gerçekleştiğine inanılan yerden yani Makam’dan Habib-i Neccar Camii’ne kadar bir yürüyüş olacak. Aynı gün ikramların yanı sıra hanımlar için Nurten Ceceli ve Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş tarafından konferanslar verilecek. Erkekler için olan konferansı Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar hocamız verecek, konferansın sonunda Mustafa Demirci konseri de var. Programın dördüncü günü Her Yönüyle Habib-i Neccar Hazretleri adıyla bir ilmi sempozyum düzenlenecek. İşte programın sevindirici yönünden biri de budur. İzlemeyi planladığım bu sempozyumdan sizleri haberdar etmeye çalışacağım. 26 Mayıs Pazar günü hatıra ormanına fidan dikimi ve Hasan Sağındık, Eşref Ziya, Taha gibi sanatçılardan dinlenecek ilahi ve ezgilerle son bulacak.

Antakya’da böylesi dopdolu bir program hazırlamak, bunu beş güne yaymak, programı amacına uygun olarak ilmi bir toplantıyla taçlandırmak gerçekten takdire şayan bir durum. Kentlerin kimlikleri olsun derken olaya sadece turistik açıdan bakmamak gerektiği aşikârdır. Kent kimlikleri bilgiyle oluşur. Kente aidiyet sadece isim bilmekle kalmamalı. Antakya Belediyesi ve etkinliğe emeği geçen herkesi tebrik etmek lazım.

 

Halil Arslan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 00:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13