Ankara'da Kitap Bankosu projesi

‘Gazist Topluluğu’ ülkemizdeki kitap okuma oranını ve kültür seviyesini bir nebze de olsa yükseltmek için Kitap Bankosu projesi hazırlamış.

Ankara'da Kitap Bankosu projesi

Gazi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ‘Gazist Topluluğu’ “Kitap Bankosu” adlı projeyi hayata geçirmeye çalışıyor. Bu projeye destek verenlerin başında ise AB Bakanlığı, Türk Ulusal Ajansı ve Gazi Üniversitesi gelmekte. Projenin genel amacı ise, ülkemizdeki kitap okuma oranını ve kültür seviyesini bir nebze de olsa yükseltmek adına bilhassa çocuk ve gençlerimizi kitaplarla buluşturmak, onları kitapların büyülü dünyasına buyur etmek ve bu bağlamda güzel çalışmalar yapmak.

Proje kapsamında farklı farklı faaliyetler gözümüze çarpıyor. Bunların ilki “Gezici Kütüphane” Bu kütüphane, 4 hafta boyunca Mamak’ta lise ve ilköğretim öğrencileri ile buluşmayı planlıyor. Bu 4 haftalık sürecin ilk aşaması tamamlanmış olup ikinci aşamasında Ankara’nın daha çok taşra bölgelerinde faaliyet gösterilmesi planlanıyor. (Şereflikoçhisar, Evren, Haymana vs.) Son aşamada ise  Ankara'nın doğusuna yakın illerdeki köy okullarına ulaşılması planlanıyor. Gezici kütüphane kapsamında çeşitli etkinlikler de mevcut. Geleneksel Türk Oyunlarından, satranç ve damaya; jenga ve dominodan, Go oyunu ve origamiye; spor eğitimlerinden, zararlı alışkanlık bilgilendirmelerine; mesleki bilgilendirmelerden, sağlık bilgilendirme eğitimlerine kadar birçok yararlı etkinlik göze çarpıyor.

Proje kapsamındaki bir diğer çalışma ise, rafta tozlanmaya yüz tutmuş kitaplara yönelik bir “kitap toplama kampanyası”. 4 farklı üniversitede, öğrenci toplulukları ile üniversitelerin öğrenci konseyleri işbirliği ile evlerde atıl durumunda olan kitapların kullanılması adına planlanan bir çalışma bu. Ve bu süreç iki yıllık bir süreci kapsıyor. Yani iki yıllık bir çalışma sonunda, toplanan kitaplar doğu illerimizdeki okullara kütüphane yapılması amacıyla kullanılacak. Bu süre zarfında ise kitaplar Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde toplanacak. Şimdiye kadar 2000 kadar kitap toplanmış durumda. Kitapların muhafazası ve toplanması hususunda ise Mehmet Enes Yazıcı ( 0544 463 69 57 ) ile irtibata geçilebilecek.

Bunun akabinde bir diğer proje de hastane, banka, PTT gibi ister istemez çok kıymetli zamanlarımızı sıra bekleyerek tükettiğimiz yerlerdeki vaktimizi kıymetlendirmek adına düşünülmüş. Bu bahsi geçen yerlere birer kitap okuma salonu yapılması, hiç de fena bir fikir olmasa gerek. Belki ilk zaman gerekli ilgiyi görmeyecek kabul ama bir yerden başlamak gerek, öyle değil mi?

Malum, insanımız söze değil daha çok eyleme yönelik tepkiler verdiğinden, biz ne kadar ‘okuyun, okutun’ desek de göz şahit olmayınca, aşinâlık kazanmayınca; bir türlü kitaplara eli uzanmıyor insanların. Tabi bunda çoğu insanın, sürekli yanlış kitap seçiminde bulunup zaten kırk yılda bir gelen kitap okuma heveslerini kaçırdıkları gerçeğini de atlamamak gerek. Bu apayrı bir mesele. Ne diyorduk? İnsanların bir şeye kalbinin ısınması için biraz göz aşinâlığına ihtiyacı olduğu, su götürmez bir gerçek. Bu sebeple, bilhassa halk otobüslerinde, metrolarda vs. “toplu kitap okuma” eylemleri de var, planlanan çalışmalar arasında. Konu buraya gelmişken, sosyal medyada bir arkadaşımızın “keşke şehirler arası otobüs firmaları, yolculuk esnasında ikram servisinin yanında bir de kitap servisi yapsa bize.” dediğini hatırladım. Düşünsenize, ne de güzel olurdu?

Son olarak, proje kapsamında süreç içerisinde kendileri ile söyleşi yapılmasına niyet edilen yazarlarımız şöyle: İskender Pala / Cemal Safi / Yavuz Bahadıroğlu / Ahmet Şerif İzgören / Münib Engin Noyan / Oktay Sinanoğlu / Alev Alatlı / Baybars Altıntaş / Elif Şafak / Canan Cansu Ateş / Serdar Özkan / Taha Akyol / Murat Menteş / Murat Ertan / Ali Birinci / Kaan Murat Yanık / Oğuz Saygın / Abdullah Aymaz / Sinan Yağmur / Halit Ertuğrul / İbrahim Tenekeci / Vehbi Vakkasoğlu / Hasan Ali Toptaş / Hilmi Yavuz / Cemal Nur Sargut / Ümit Meriç / Yavuz Bülent Bakiler (…)

Son olarak, Kitap Bankosu’na ve projeye dair aklınıza takılanlar için iletişim adresleri şöyle:  kitapbankosu@gmail.com

Projede emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekiyor. Umarız niyet edilenden daha güzel şeylere vesile olur bu proje.

 

Hazal Sezgin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 09:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13