Anadolu'da Müslüman olmak ne demektir?

Müslüman olmanın, modern toplumun bileşenine dönüştüğü ve dirençten yoksun kaldığı günümüzde, Lütfi Bergen’in İsyandan Dirliğe kitabı yeni bir tarih perspektifi sunuyor.

Anadolu'da Müslüman olmak ne demektir?

Anadolu'da Müslüman olmak tarihe çıkmış bir sentez olmaktır. Anadolu'da Müslüman olmak tarihi yapan bir ümmet olmaktır ki baskın karakteri Arabi, Farsi, Kürdi değildir. Hepsini içerir, lâkin hepsinden azadedir: Apolitik, ehli sa'y, ehli dirlik, feta, kozmopolit, fakir. Pazarda ve makamda Türkçe konuşur. Geçim ehlidir, elinin emeğini yer. Arılar gibidir; soylanmaz boylanır. Toprakta kaim değildir de dirlikte kaimdir. Mevalidir, lâkin mevalisi yoktur. İslâm olana menşe aramaz; kız alır, kız verir. Kurbiyeti kavidir. Halklarla harman olur, aşiret tutmaz, alt kimlik kabul etmez. Müslüman olduğu için millet olur. Anadolu'da Müslüman olmak, Arap ve Fars ellerinde hayata geçmiş siyaset modellerinin dışında bir dünyaya intisap etmeyi ifade ediyor. Müslüman olmanın, modern toplumun bileşenine dönüştüğü ve dirençten yoksun kaldığı günümüzde Lütfi Bergen’in İsyandan Dirliğe:Anadolu’da Yerli Olmak kitabı sizlere yeni bir tarih perspektifi sunuyor.

 

Yüsra Dal haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir
kadir - 11 yıl Önce

yerlilik bizim kendimize özgü dinamiklerle kurduğumuz bir zihniyettir. bunu islamın önünü tıkamak amacında görmek yerine, türkiye'de islami hassasiyeti olanların, bu minvalde fikir üretenler için büyük bir imkan, büyük bir yenilenme (geleneği kendi içinde güncelleme) olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Saadet
Saadet - 11 yıl Önce

Dikkat etmek lazım.Müslümanlığın karşısına yerlilik adı altında bir sürü tez çıkarılmaya başlandı. Birileri düğmeye mi bastı ne?

banner36