Amasya'da 700 yıllık cami kalıntısı ve sokak bulundu

Amasya'da Harşena Kalesi ve Kızlar Sarayı kazısında Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülen 700 yıllık cami kalıntıları ile sokak bulundu.

Amasya'da 700 yıllık cami kalıntısı ve sokak bulundu

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı sorumlusu Doç. Dr. Emine Dönmez, 20 kişilik ekiple sürdürdüklerini söyledi.

Kazı çalışmalarının 11'inci sezonunda Osmanlı tarihi açısından önemli bulgulara ulaşıldığını belirten Dönmez, alanda Yıldırım Bayezid döneminden kalma bir caminin kalıntılarına ulaştıklarını anlattı.

Yapının yaklaşık 700 yıllık olduğunu vurgulayan Dönmez, "Bunun Osmanlı Amasya'yı topraklarına kattığında Yıldırım Bayezid'in yaptırdığı cami olduğunu düşünüyoruz. Kenti gezen Evliya Çelebi, Yıldırım Beyazid camisinden söz etmektedir. Yine Amasyalı tarihçi Hüseyin Hüsamettin, bu alanda Yıldırım Bayezid Camii'nin kalıntılarından söz eder. Dolayısıyla bu bizim için önemli bir keşiftir" dedi.

Dönmez, alanda pek çok çivi gibi yapı aksamları bulmalarından dolayı caminin kare planlı, minaresi kuzeybatısında yer alan ahşap ya da ahşap direkli olduğunu düşüncesine sahip bulunduklarını belirtti.

"700 yıllık sokak ve zaviye Osmanlı'da askeri hayata ışık tutuyor"

Ortaya çıkarılan cami kalıntısı alanında daha önce Bizans dönemine ait bir kilise ile antik döneme ait ateş sunağı da bulunduğunu aktaran Dönmez, şöyle konuştu:

"Kazımızın en önemli bulgusu, Amasya Kalesi'nde askeri alanla ilgili olanlar. Hemen caminin karşısında bir zaviye olabilir. Onun ilerisinde müştemilat dediğimiz mutfak, depolama alanlarıyla ilgili bulgularımız var. Yine çok önemli kapkaçak malzemesine ulaştık. Bunun dışında çok sayıda askerlere ait zırh süsleri, okçu yüzükleri gibi malzemelere de ulaştık. Dolayısıyla ortaya çıkarılan Osmanlı sokağı, zaviyeler ve askerlere ait zırh süsleri, buradaki askeri yaşama ışık tutuyor. Bu da Osmanlı ve Amasya'nın tarihi açısından çok önemli."

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2019 Pazartesi 03:00
YORUM EKLE

banner19

banner36