'Amacımız Türkiye'den sanatçıların dünyada tanınırlığını artırmak'

İKSV Caz Festivali Direktörü Harun İzer, "Festival olarak amacımız, Türkiye'den sanatçıların dünyada tanınırlığını artırmak." dedi.

'Amacımız Türkiye'den sanatçıların dünyada tanınırlığını artırmak'

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer, "Festival olarak bizim bir diğer hedefimiz Türkiye'den sanatçıların dünyada tanınırlığını arttırmak. Özellikle son yıllarda bu önem kazanmaya başladı. Çünkü hem Türkiye'den sanatçılara olan ilginin arttığını gördük, hem de aslında bir festival olarak bizim böyle bir gücümüz, böyle bir tanıtma imkanımız olduğunu farkederek bunu daha efektif bir şekilde kullanmaya yöneldik." dedi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında 30'un üzerinde yerli olmak üzere toplamda 300 kadar sanatçı yer alırken, 50'nin üzerinde konser 20'ye yakın farklı mekanda gerçekleşecek.

Festivale ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan İzer, festival hazırlıklarına her yıl olduğu gibi bir önceki festivalin bittiği gün başlandıklarını dile getirdi.

İzer, bu sene festivalin "Caza Dokunan Eller" sloganıyla yola çıktığına işaret ederek, "Bu temanın anlamını müzisyenlerin ellerinin enstrümanlarına dokunması ama bunun dışında seyircinin de caza dokunması olarak düşünebiliriz. Bizim için önemli, değerli bir konsept. Olabildiğince herkesin festivale ulaşabilmesini, kendince, kendi tercih ettiği oranda faydalanabilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Bu sene 3'üncüsü düzenlenen "Vitrin" projesinin festival için taşıdığı değere işaret eden İzer, özellikle Türk grupların uluslararası bilinirliğine katkı sağladığını anlattı.

Direktör İzer, şöyle devam etti:

"Vitrin güncel müzik buluşmasında dünyanın önemli müzik festivallerinde, müzik kulüplerinde etkinlik programlarını yapan kişileri ya da önemli basın mensuplarını ülkemize getirerek Türkiye'deki festival programını izlemelerini, tanımalarını, duymalarını hatta bu deneyimi festival izleyicisiyle birlikte yaşamalarını sağlıyoruz. Proje kapsamında bu yıl 30'un üzerinde delege Türkiye'den grupları izleyecek ve aralarından seçilen gruplara turne destek ödülü verilecek."

Festivallerin yurt dışından gelen sanatçılarla yerli isimlerin bilgi ve deneyim alışverişinde bulunmasına olanak sağladığını vurgulayan İzer, "Festival olarak amacımız bir taraftan dünyadaki güncel müziğin önemli isimlerini festivalde seyircimizle buluşturmak, seyircimizin bu anlamda vizyonuna katkıda bulunmak ama diğer taraftan da festival olarak Türkiye'den sanatçıların dünyada tanınırlığını artırmak. Özellikle son yıllarda bu önem kazanmaya başladı." değerlendirmesinde bulundu.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13