Almanya'ya göç sanata nasıl yansıdı?

29 Şubat’a kadar devam edecek olan Fiktion Okzident sergisi işçi göçünün 50. yılında Almanya’ya göçü ve toplumsal değişimleri konu ediniyor.

Almanya'ya göç sanata nasıl yansıdı?

1960'larda iş gücüne ihtiyaç duyan Almanya daha önce birkaç ülke ile daha uygulamış olduğu işçi alımı kapsamında Türkiye'deki insanlara da göç imkânı tanımıştır. Türkiyeli işçilerinin gidiş amaçları çalışıp, para biriktirerek Türkiye'ye kısa bir süre içinde geri dönmek olsa da bu gruptan çok az bir kısmı Türkiye'ye geri dönmüştür. Büyük bir çoğunluğu ailelerini Türkiye'den getirterek Almanya'da yaşamaya devam etmişlerdir. Ancak Almanya 1973'te göçmenlere kapılarını kapatmıştır. Buna rağmen Türkiye’den, yasa dışı yollardan sığınma amacıyla ülkeye (Almanya) giriş yapmaya devam etmişlerdir. 1980'de Türkiye'ye geri dönmeleri amacıyla yapılan mali yardımlar da bir sonuç getirmemiş, göç sürmüştür.

14 Aralık’ta CerModern’de açılışı gerçekleştirilen ve 29 Şubat’a kadar devam edecek olan Fiktion Okzident Sergisi de işçi göçünün 50. yılında Almanya’ya göçü ve toplumsal değişimleri konu edinen ve bu değişimleri dillendiren verimli bir Türkiye-Almanya sanat gelişimi ile tanımlanıyor, Türkiye’de Batı’nın algılanışı ile globalleşme ve göç sonucunda kültürel ve toplumsal değişimlere odaklanıyor. Türkiyeli 18 Alman sanatçının eserleri sergileniyor.  Sergilenen eserlerin başında gelen ve en dikkat çekici olanları ise şunlar; Kınay OLCAYTU, Denizhan ÖZER, Nurseren TOR

Sergide, heykel, fotoğraf, video ve resimler  yer alıyorlar.

Adres: Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhıye, Ankara, Türkiye

Hamza Algül haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 21:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13