Almanya'da Türk İzleri ATV'de!

'Almanya'da Türk İzleri' isimli belgesel toplumsal hafızadan silinmiş birçok çarpıcı bilgiyi izleyicilere sunuyor..

Almanya'da Türk İzleri ATV'de!

atv AvrupaGeçmişe bir göz atalım:

Avusturya ve Almanya'da iki ay süren çekimler neticesinde hazırlanan “Almanya’da Türk İzleri” isimli belgesel toplumsal hafızadan silinmiş birçok çarpıcı bilgiyi izleyicilere sunuyor.

Her Cumartesi Atv Avrupa kanalında

Dunyabizim.com'un kardeşi Kuzey Haber Ajansı'nın Yedirenk Yapım ve TRT işbirliği ile hazırladığı belgesel 13 Kasım Cumartesi’den itibaren her cumartesi, Avrupa saatiyle 12:00’da, Atv Avrupa kanalında yayınlanacak.

Kaybolmaya yüz tutmuş izler artık ortaya çıkıyorAlmanya'da Türk İzleri

Almanya'daki Türk izlerini ortaya çıkaracak bir programla Atv Türk tarihinin ortaya çıkarılması için katkıda bulunuyor.

Sunduğu bilgiler ve ortaya çıkardığı belgelerle tarihe bakış açımızı değiştirecek olan belgesel, Avrupa'nın orta yerinde yaşanagelen 600 yıllık bir dramı "ilk kez" ekranlara getirecek.

Esir Türkler

Yüzyıllar öncesine gidilerek bugünkü Almanya henüz kurulmamışken Türklerin, Alman topraklarında; hizmetçi ve köle olarak çalıştırıldığı belgeleniyor.

Goethe'nin akrabaları

İslâmiyet'e ilgi duyan Alman Şairi Goethe, Türk kökenli olduğu iddiasıyla eskiden beri edebiyat tarihçilerinin ilgisini çekmiştir. Belgesel ekibi, titiz bir çalışmayla Alman Şairi Goethe'nin köklerine ulaşmayı başarmış. Belgeselde kökenleri Selçuklu hanedanına dayanan ve Goethe'nin akrabaları olan "Soldan" ailesinin hikâyesi yer buluyor.

Türklerin Almanya'ya ayak basışının günümüzden 7 asır öncesine kadar uzanmasının belgelerini ilk kez ekrana taşıyan belgesel, toplumsal hafızadan silinmiş birçok çarpıcı bilgiyi de izleyicilerle paylaşıyor.

Her bölümü önemli ayrıntılar içeriyor

6 bölümlük belgeselde, 7 asırdan bu yana Alman toprakları üzerinde yaşayan Türklerin hikâyeleri ve tarihe bıraktıkları izler gözler önüne seriliyor.

Tarihçi Latif Çelik ve gazeteci-yazar Akif Emre'nin danışmanlığında ortaya çıkan belgeselin metinlerini Dr. Rıdvan Şentürk kaleme almış.

 

 

 

 

Kerem Abadi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2010, 23:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26