Almanya Treni ekranlara veda ediyor

Kuzey Haber Ajansı'nın hazırladığı, 'Almanya Treni' belgeselinin sekizinci ve son bölümü Pazar akşamı 18:15'de 24'te yayınlanıyor.

Almanya Treni ekranlara veda ediyor

Avrupa'ya göç eden Türk işçileri ve gurbetçilerin içerisinde bulunduğu zor şartları anlatan  'Almanya Treni' belgeseli, sekizinci ve son bölümüyle ekranlara veda ediyor. Pazar akşamı 18.15'te yayınlanacak.

Galası Sirkeci Tren Garında, hikayenin başladığı yerde gerçekleşen belgesel, 26 Şubat 2012 tarihinde yayına başlamıştı. Kuzey Haber Ajansı tarafından hazırlanan yapımda, 50 yıl önce göç edip yabancı topraklarda kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmaya çalışan Türklerin hikayesi anlatılıyor.

Her biri 30 dakika uzunluğunda sekiz ayrı bölümden oluşan belgeselin yönetmenliğini Turgut Söğüt, metin yazarlığını ise Dr. Rıdvan Şentürk yaptı.

Göç nelere mal oldu?

Çekimleri sadece Almanya'da değil, Fransa, Belçika, Finlandiya, Avusturya ve Hollanda'da gerçekleştirilen belgeselde, röportajlar, gazete arşivlerinden kupür taramaları ve ailelerin şahsi resim albümleri ve arşiv belgeleri de bulunuyor.

Belgesel, Osmanlı Devleti döneminde fetih hareketi için Avrupa'ya akın eden Türklerin hikayeleriyle açılmıştı. Viyana yenilgisinde tahmini 80 bin Türkün esir düştüğü anlatılan belgeselin ilk bölümünde, Türklerin Avrupa'nın çeşitli yerlerinde verdiği mücadele aktarılmıştı.

'Almanya Treni' belgeselinin 'Almanya'da Türk İzleri' isimli belgeselin devamı olduğunu ifade eden Yapımcı İsrafil Kuralay, "Türkler malumunuz 1350'den sonra 1683 yılına kadar fetih hareketinde bulunmuşlar. Viyana seferinden sonra bir rivayete göre 80 bin Türk esir düşmüş. Bu esirler Avrupa içlerine yayılıyor. Bu belgeselle bu gerçekliği canlandırdık." dedi.

 

Kerem Abadi Pazar akşamı saat 18:15'te ekran başına davet etti

YORUM EKLE