'Almanya Treni' belgeseli Kanal 24 ekranlarında

'Almanya Treni' belgeseli, iki bölüm halinde Kanal 24 Tematik Film Kuşağı'nda ekrana gelecek..

'Almanya Treni' belgeseli Kanal 24 ekranlarında

 

Kuzey Haber Ajansı tarafından hazırlanan ‘Almanya Treni’ belgeseli, iki bölüm halinde Kanal 24’te yayınlanacak. Belgeselin ilk bölümü 18 Kasım Pazar 21.15’te, ikinci bölümü 25 Kasım Pazar 21.15’te Kanal 24 Tematik Film Kuşağı’nda izleyiciyle buluşacak.

50 yıl öncesinde başlayan tarihî maceranın önemli adımlarına tanık olmak için

50 yıldır, yabancı toplumlarda kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmaya çalışan, bunca zor şartlara rağmen işçi olarak gittikleri topraklarda, girişimci ruhlarıyla firmalar kuran ve bugün yaklaşık 50 milyar dolarlık bir güce ulaşan insanlarımızın serüveni, “Almanya Treni” adlı belgeselin konusu oldu.

Kuzey Haber Ajansı tarafından hazırlanan belgeselde, sadece Avrupa’da yaşamakta olan 5 milyon insanımızı değil, onlarla temas halindeki neredeyse tüm ülke nüfusumuzu ilgilendiren bu konunun enine boyuna incelenmesi hedeflendi. Yedirenk İletişim’in seçkin teknik ekibi ile birlikte çok özverili bir çalışma yapan Kuzey Haber Ajansı, bu önemli meseleyi bir belgesel formatında ortaya çıkardı.

Belgeselin yönetmenliğini Turgut Söğüt, metin yazarlığını ise Dr. Rıdvan Şentürk yaptı. Almanya dışında, Fransa, Belçika, Finlandiya, Avusturya ve Hollanda’da çekimler gerçekleştirildi. Röportajların yanında, gazete arşivlerinden küpür taramaları yapıldı, ailelerin şahsi resim albümleri ve arşiv belgeleri değerlendirildi.

Kapsamlı araştırmalar sonucunda ulaşılan kişilerle yapılan röportajlar, kişilerin sosyal yaşamları, yaşadıkları sorunlar, çözüm bekleyen problemler, ticari konumları ve bulundukları ülkelere olan ekonomik katkıları gibi birçok konu belgeselde yer aldı. Uzun araştırma ve emeğin sonucu olarak ortaya çıkan belgeseli izleyenler, 50 yıl öncesinde başlayan tarihi maceranın önemli adımlarına tanık olacaklar ve aynı zamanda merak ettikleri birçok sorunun cevabını bulacaklar.

 

Meryem Uçar haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Kasım 2012 Perşembe 18:19 Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2012, 01:19
YORUM EKLE

banner19

banner36