Almanya Treni 50 yıl sonra ekranlarda

Avrupa’ya göçün 50. yılını anlatan Almanya Treni adlı belgeselin gala programı 24 Ocak tarihinde Sirkeci Tren İstasyonunda yapılacak.

Almanya Treni 50 yıl sonra ekranlarda

50 yıldır, yabancı toplumlarda kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmaya çalışan, bunca zor şartlara rağmen işçi olarak gittikleri topraklarda, girişimci ruhlarıyla firmalar kuran ve bugün yaklaşık 50 milyar dolarlık bir güce ulaşan insanlarımızın serüveni, ALMANYA TRENİ adlı belgeselin konusu oldu.

Kuzey Haber Ajansı tarafından hazırlanan belgeselde, sadece Avrupa’da yaşamakta olan 5 milyon insanımızı değil, onlarla temas halindeki neredeyse tüm ülke nüfusumuzu ilgilendiren bu konuyu enine boyuna incelemeyi hedeflendi. Yedirenk İletişim’in seçkin teknik ekibi ile birlikte çok özverili bir çalışma yapan Kuzey Haber Ajansı, bu önemli meseleyi bir BELGESEL formatında ortaya çıkardı.

Her biri 30 dakika uzunluğunda 8 ayrı bölümden oluşan belgeselin yönetmenliğini Turgut Söğüt, metin yazarlığını ise Dr. Rıdvan Şentürk yaptı. Almanya dışında, Fransa, Belçika, Finlandiya, Avusturya ve Hollanda’da çekimler gerçekleştirildi. Röportajların yanında, gazete arşivlerinden küpür taramaları yapıldı, ailelerin şahsi resim albümleri ve arşiv belgeleri değerlendirildi. Belgesel gala gösteriminden sonra Almanya Treni Belgeseli, Kanal 24 ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Kapsamlı araştırmalar sonucunda ulaşılan kişilerle yapılan röportajlar, kişilerin sosyal yaşamları, yaşadıkları sorunlar, çözüm bekleyen problemler, ticari konumları ve bulundukları ülkelere olan ekonomik katkıları gibi birçok konu belgeselde yer aldı. Uzun araştırma ve emeğin sonucu olarak ortaya çıkan belgeseli izleyenler, 50 yıl öncesinde başlayan tarihi maceranın önemli adımlarına tanık olacaklar ve aynı zamanda merak ettikleri birçok sorunun cevabını bulacaklar.

Yer: Sirkeci Tren İstasyonu

Tarih: 24 Ocak 2012, saat 19.00

Ayrıntılı bilgi için: 0(212) 327 86 06

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 21:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13