banner16

Ali Küçük Hoca vefat etti

Konya’nın önemli din ve ilim adamlarından olan Ali Küçük Hoca vefat etti.

Ali Küçük Hoca vefat etti

Konya’nın önemli din ve ilim adamlarından olan Ali Küçük Hoca vefat etti. Ali Küçük, geçtiğimiz Şubat ayında kanser nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

17 ciltlik "Besairu'l-Kuran" ismiyle kaleme almış olduğu Kur'an-ı Kerim tefsirinin ve "Besairu'l-Ehadis" ismini verdiği 3 ciltlik hadis şerhi kitabının yazarı olan Konyalı ilim adamı Ali Küçük hoca, bir süre tedavinin ardından taburcu oldu. Yakalandığı kanserle mücadele eden Ali Küçük hoca, dün akşam Hakkın Rahmeti’ne yürüdü.

Ali Küçük Hocanın cenazesi, bugün (6 Kasım Pazartesi) ikindi namazına müteabiken Sultan Selim Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Üçler Mezarlığı'na defnedilecek.

Dünyabizim Ailesi olarak Ali Küçük Hoca'ya Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, tüm öğrenci ve dostlarına baş sağlığı dileriz.

Dünyabizim Ansiklopedisi'nde Ali Küçük: http://www.dunyabizim.com/10201/ali-kucuk/tags

Ali Küçük kimdir?

Ali Küçük Hoca; Çumra'nın Apa köyünde doğdu. İlk tahsilini köyde tamamladıktan sonra, Konya İmam-Hatip okuluna kaydoldu. 1972 yılında İmam-Hatip okulundan mezun oldu. Üç yıl Çumra Merkez Kur'an Kursu'nda Kur'an Kursu öğreticiliği yaptı. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. 6 yıl kadar Avrupa'da Din görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra Konya'da pek çok vakıf, dernek ve sosyal gönüllü kuruluşlar bünyesinde çalışmalarına devam etti. Ribat, İlk Adım dergileri ve Vahdet gazetesinde yazıları yayınlandı. İyi derecede Almanca, Fransızca, Arapça bilen Ali Küçük Hoca, evli ve 6 çocuk babası idi.

Türkiye'nin hemen hemen bütün vahye duyarlı radyolarında, tefsir ve hadis dersleri yayınlanmaktadır. Bu arada sürekli Kur'an ve Sünnet öğrenip insanlara ulaştırma çabası içinde olmuştur. İnsanlığın kurtuluşunun vahiyde olduğuna kesin inancı, Konya'da ve Türkiye'nin birçok şehrinde yaptığı dersler neticesinde toplumun vahiyden çok uzak olduğunu görmesi, kendilerine vahiy ulaştırdığı insanlardan aldığı, "Kur'an'ı ve Kur'an üzerine yazılmış eserleri anlayamıyoruz" şeklindeki ifadeleri, Ali Küçük Hoca’yı Kur'an tefsiri yazmaya şevk etmiştir. Allah'ın inayetiyle  her kesimin, ilkokul seviyesinde öğrenim görmüş Müslümanların dahi zorlanmadan anlayabileceği bir tefsir yazmayı gerçekleştirmiştir.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 12:34
banner12
YORUM EKLE
banner8
SIRADAKİ HABER

banner7

banner6