Ali Fuad Başgil yâd ediliyor

Ali Fuad Başgil, yarın akşam Bâbıâli’de Yeni Dünya Vakfı’nda yâd edilecek. Programda Rasim Cinisli, Ali Fuad Başgil'i anlatacak.

Ali Fuad Başgil yâd ediliyor

Türkiye’nin değerli fikir, kültür ve siyaset adamlarından Rasim Cinisli, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde hocası, mütefekkir hukukçu merhum Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’i anlatacak. Sohbetin başlığı “Hukuk, Ahlak ve Fazilet Abidesi Ali Fuad Başgil'e Göre Gençlik” Cinisli, Gençlerle Başbaşa isimli eseri kaleme alarak gençlerimize yol gösteren ve topluma rehber olan Başgil’in fikir ve inanç dünyasını dile getirecek. Bir çok ilim, kültür, fikir ve sanat kuruluşunda emeği olan, MTTB Genel Başkanlığı yapan, Aydınlar Ocağı, Türk Edebiyatı Vakfı ve Demokratik Parti kurucuları arasında bulunan Cinisli, Başgil’in Gençlerle Başbaşa kitabındaki önemli tespitleri dinleyicilere aktaracak. Cinisli, daha sonra dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek. Katılımın serbest olduğu sohbet toplantısı, Yeni Dünya Vakfı’nda (Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, No. 15 Cağaloğlu) yarın (16 Ocak Perşembe) saat 18.00’de başlayacak.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜK HUKUKÇUSU
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, 1893 senesinde Samsun’un Çarşamba ilçesinde dünyaya geldi. İlkokuldan Çarşamba’da, ortaokuldan İstanbul’da mezun oldu. 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla eğitimini yarıda bıraktı ve yedek subay olarak askere gitti. 4 sene boyunca Kafkas Cephesi’nde görev yaptı. Eğitimini tamamlamak için gittiği Fransa’da liseyi okudu. Ardından Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimini tamamladı. Paris Edebiyat Fakültesi felsefe bölümü ile Paris Siyasi İlimler Merkezi’ni bitirdi. Türkiye’ye geri dönerek İstanbul Üniversitesi’nde Anayasa Hukuku dersleri verdi. Adalet Partisi’yle siyasete atıldı. 15 Ekim 1961 seçimlerinde AP listesinden bağımsız Samsun milletvekili seçildi. Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koyması, Cemal Gürsel’in cumhurbaşkanlığında ısrar eden askerî kesimden yoğun tepkiyle karşılaştı. 24 Ekim 1961 gecesi Fahri Özdilek ve Sıtkı Ulay tarafından götürüldüğü Başbakanlık’ta bazı Milli Birlik Komitesi üyesi subayları tarafından “Hayatınızı garanti edemeyiz.” denilerek tehdit edilmesinden sonra adaylığından vazgeçti. Cumhuriyet Senatosu üyeliğinden de istifa etti ve yurt dışına çıktı. Cenevre Üniversitesi’nde dersler verdi. Aynı üniversitede Türk Dili ve Türk Tarihi Kürsüleri’nde başkanlık yaptı. Adalet Partisi'nin % 52 oy oranıyla tek başına kazandığı 1965 yılı seçimlerinde Türkiye’ye geri döndü ve İstanbul Milletvekili seçildi. Türkiye’nin mümtaz ilim ve fikir adamlarından olan Ali Fuad Başgil 17 Nisan 1967 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.
ESERLERİ: Klasik Ferdî Hak ve Hürriyetler Nazariyesi ve Muasır Devletçilik Sistemi, Esas Teşkilat Hukuku Dersleri, Türkiye İş Hukuku, Hukukun Ana Müessese ve Meseleleri, Cihan Sulhu ve İnsan Hakları, Türkçe Meselesi, Vatandaş Hürriyeti ve Bunun Teminatı, Demokrasi ve Hürriyet, Gençlerle Başbaşa, Din ve Laiklik, Vatandaş Hak ve Hürriyetlerinin Korunması ve Anayasamızın Eksiklikleri, 27 Mayıs İhtilâli ve Sebepleri.

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2020 Çarşamba 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner26