Ali Emre'nin gözünden 90'lar şiiri

''Şiirimizde 90’lar'' semineri şair Ali Emre’nin anlatımıyla gerçekleşti.

Ali Emre'nin gözünden 90'lar şiiri

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği “Şiirimizde 90’lar” semineri şair Ali Emre’nin anlatımıyla gerçekleşti. 8 Aralık Salı akşamı, saat 19.00’da, Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde başlayan etkinlikte, şair Ali Emre '90 şiirinde öne çıkan poetik görüş ve kuramlar hakkında konuştu.

Ali Emre, “Şiirimizde 90’lar” seminerinin üçüncü dersinde, önceki ay konuşulan konuyla ilgili toparlayıcı bir özet geçerek başladı. 90’ların yayıncılık yönünden olduğu kadar poetik görüş ve kuramlar yönünden de bereketli, zengin ve verimli bir dönem olduğundan söz eden Emre, “90’larda yaşayan, yazan ve sonraki yıllarda da ürünler veren şairler, şiir yazmakla kalmadılar, aynı zamanda şiirle ilgili poetik yaklaşımlar geliştirdiler.” dedi.

Ali Emre, konuşmasının devamında, 90’larda öne çıkan ve günümüze de birtakım etkileri olan poetik görüşleri, temsilcileri eşliğinde, kısa şiir örnekleri vererek değerlendirdi.

Konuşmasında ilk olarak Yeni Hece Şiiri’ni ele alan şair Ali Emre, Yeni Hece Şiiri’nde geleneksel değerlerin, taşra hayatının ve nostaljinin yerini vurguladı. Süleyman Çobanoğlu’nu özellikle işaret eden Emre, Ahmet Murat, İbrahim Tenekeci, Ali Ayçil gibi önemli isimleri de hatırlattı. Bu şiirlerin kuvvetli mısralardan oluşan akılda kalıcı şiirler olduğunu dile getiren Emre, “Bu tür şiirin kırılgan bir yapısı var, imgeci şiire dönüşebiliyor ve zaman zaman klişelere düşebiliyor” diye ekledi.

Konuşmasının devamında Ali Emre, Neo-epik Şiir üzerinde durdu. Emre, Neo-epik şiirin, Klasik Epik Şiir’in kavgacı ruhunu günümüz şiir anlayışına taşımaya çalıştığını söyledi. Neo-Epik Şiir’de Hakan Arslanbenzer’i, Elyasa Koytak’ı ve arkadaşlarını işaret eden Emre, Sivas’ta çıkan Aşkar dergisinin de bu çizgiye yakın olduğunun belirtti. Ali Emre: “Bazı şairlerin şiirdeki kavgacı ruhları zaman zaman sosyal medyaya da yansıyor, böyle durumlar o şairlerin şiirlerini yıpratıyor, şiirlerinin gündeme gelmesini engelliyor.” dedi ve ekledi: “Bununla birlikte, geleceğe dönük olarak sosyal ve siyasal duruşu önemsiyorsak, kişiliği, kimliği önemsiyorsak, umut bağlayabileceğimiz şiir kanalı Neo-epik Şiir kanalıdır.”

Konuşmasının son bölümünde Ali Emre, 90’lardan günümüze uzanan diğer poetik görüş ve kuramları da atlamadı. Emre, Hayriye Ünal ile Çok Sesli Şiir’i, Yücel Kayıran ile Felsefi Şiir’i, Osman Çakmakçı ile Organik Şiir’i, Enis Akın ile Kekeme Şiir’i, Murat Güzel ile İronik Realizm’i, Celal Fedai ile Neo-klasik Poetika’yı, Ali K. Metin ile Barbar Şiir’i ve Ahmet Güntan ile Parçalı Ham’ı da ele alarak “Şiirimizde 90’lar” seminerinin bu haftaki dersini sonlandırdı.

Yayın Tarihi: 09 Aralık 2015 Çarşamba 16:39 Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 16:39
banner25
YORUM EKLE

banner26