Alev Alatlı: Popülist dogma, meydanı kifayetsiz muhterislere bırakıyor

Independent Türkçe’nin 'AK Parti kültür iktidarını neden kuramadı' başlıklı röportaj serisi bağlamında konuşan Alatlı, kültür üzerinde bir iktidar kurulamayacağını belirtti. Popülist dogmanın Türkiye’ye özgü olmadığının altını çizen Alatlı, 'Popülist dogma, ehil kişileri sıradanlaştırarak meydanı kifayetsiz muhterislere bırakıyor.' dedi.

Alev Alatlı: Popülist dogma, meydanı kifayetsiz muhterislere bırakıyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi yazar Alev Alatlı, Independent Türkçe’nin “AK Parti kültür iktidarını neden kuramadı” başlıklı röportaj serisiyle ilgili konuştu.

Binlerce yılın inançları, değer yargıları, doğru/yanlış cetvelleri, yaşam biçimleri, sanatları, mimarileri ve müzikleriyle yoğrulan kültüre iktidar olunamayacağını söyleyen Alatlı, şunları kaydetti: “AK Parti ‘kültür iktidarını’ neden kuramadı” başlıklı bir röportaj serisi yaptık” diyorsunuz. Kolay gelsin ama az önce de söylediğim gibi AK Parti ya da değil, demokrasilerde siyasi partiler kültürel iktidar olamazlar. Olsa olsa dünya görüşlerini kendininkilere benzettiklerinin yollarını açar, şu ya da bu biçimde teşvik ederler. CHP veya “sol” siyasetin revaçta olduğu dönemlerde TRT’nin, TDK’nin, TTK’nin edebiyat ödüllerinin aynı jüriler tarafından aynı arkadaşlara verildiğini hatırlayın. İşin tabiatı böyledir.”

Demokrasilerde iktidar olmanın şartının “ucundan kıyısından da olsa popülizmden geçtiğini” anlatan Alev Alatlı, popülistlerin şiarının “nabza göre şerbet vermek” olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Ne var bunda da diyebilirsiniz, demokrasinin bir tarifi de ‘en çok sayıda insana en yüksek düzeyde mutluluk’ sağlamak değil midir? Öyledir. Nitekim Saddam Hüseyin’in Avrupa’daki ender müdafilerinden Avusturya Özgürlük Partisi ile Müslüman denince tüyleri diken diken olan Avusturya Halk Partisi koalisyon kurabilmiştir.”

Kültürel iktidarın sahibinin de popülizm olduğunu söyleyen Alev Alatlı, bu sözünün altına, “Yani hiç kimse.” şerhini düştü. Popülizmin tam Türkçesinin “halkçılık” olduğunu belirten Alatlı, konuyla ilgili olarak şu örneği paylaştı:

“Avusturyalı Karl Lueger’inki gibi sağcı halkçılık da olsa, Rus Narodniki hareketinin solcu halkçılığı da olsa, popülist söylem var olan düzenin sıradan insanları mağdur ettiği düşüncesi üzerinden gelişiyor. Her ikisi de düzen muhalifi argümanlardan besleniyor, düzenin kendilerine hak ettikleri yaşamı sağlamadığından yakınan kitlelerin desteği ile güçleniyor. Yine her ikisi de toplumu “kurulu düzen”e muhalefet ettikleri yanılgısına sürüklüyor.”

Bu örneklerin Türkiye’deki muhalefet partilerini anımsatan bir yönü de olduğunu söyleyen Alev Alatlı, şunları kaydetti: “Ekonominin dikişleri patlıyor, Akşener’den meselâ Merkez Bankasına ilişkin bir eleştiri duydunuz mu? Diğer bir deyişle esasa taalluk eden meselelerin üstleri örtülüyor. Cemil Meriç olsa, obskürantizm derdi, bilmesinlercilik.”

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2019 Çarşamba 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36