Alâeddin Özdenören'e iade-i itibar

İtibar dergisi, temmuz sayısında Alâeddin Özdenören dosyasıyla okurla buluştu.

Alâeddin Özdenören'e iade-i itibar

İlk dosya çalışmasını Nisan ayında Türk edebiyatının usta ismi Rasim Özdenören için hazırlayan İtibar Temmuz sayısında ise Alâeddin Özdenören dosyasıyla çıktı. Arif Ay, Cevdet Karal, İbrahim Tenekeci, Kâmil Eşfak Berki, Kâmil Yeşil, Mustafa Aydoğan, Rasim Özdenören, Said Yavuz ve Turan Koç, dosya kapsamında yazan isimler. Dosya, Said Yavuz’un Alâeddin Özdenören Sözlüğü başlığını taşıyan ve Özdenören’in hayatında ve edebiyatında merkezî bir konumu bulunan kişi ve konuları ele aldığı yazısıyla açılıyor. Ağırlıklı olarak Özdenören şiirinin değerlendirildiği yazılarda ayrıca şairin düzyazı eserlerine ve sanat anlayışına da yeni yorumlar getiriliyor.

Temmuz sayısının sunuş yazısı Hatırlamak ve Hatırlatmak başlığını taşıyor. Değerlere bağlılık ve vefa vurgusunun ağır bastığı sunuşun bir kısmı şöyle: “İtibar dergisi, ilk sayısından beri değerlere bağlılık ve vefa bahsini işliyor. Muhasebe yeteneğini kaybetmemiş olanlar bilir ki, vefa, piyasa değeri olmayan bir kavramdır, haldir. Dergi olarak, vefa meselesini şöyle görüyoruz: Meyve ağacına herkes hizmet eder. Önemli olan, diğer ağaçlara hizmet etmektir.”

İtibar’ın şiir sayfaları İbrahim Tenekeci’nin Açık Yara şiiriyle açılıyor. Altı bölümlük bu şiirin ardından Cevdet Karal’ın Bir Sabah Uyanınca ve Ahmet Murat’ın Bugün Dışarda şiirleri geliyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Çok Sesli Müzik’le Ahmet Edip Başaran, Görülmedik Rüya’yla Doğukan İşler, Kılıç Kuşanmış Rüzgâr’la Fatih Muhammet Atasever, Sınavda Çıkmayacak Sorular’la Güven Adıgüzel, Ürperti’yle Haşmet Babaoğlu, İzin Verseydi Mahler’le Mustafa Akar, Rüya Fotoğrafları’yla Mustafa Ruhi Şirin, Üvey Üveyik’le Suavi Kemal Yazgıç ve Mühür’le Talha Kuru. Bu ay İtibar’ın hikâye sayfalarında ise Görkem Evci’nin Mağlup ve Mustafa Çiftçi’nin Elek adlı hikâyeleri yer alıyor.

Temmuz sayısı inceleme ve deneme yazıları açısından da zengin ve renkli bir sayı. Alâeddin Özdenören dosyası dışında Hüsrev Hatemi Türkçe Şiir Pınarının Kaynağı, İbrahim Paşalı Ahmet Cevdet Paşa’dan Alıp Veremediğim, Lütfi Bergen Raskolnikov’un Tefeci Cinayeti, Muzaffer Serkan Aydın Muhafaza Kârlı Bir İş Değildir, Yusuf Genç Türk ve İslam Kalmak Üzerine Bir Teklif Olarak Lütfi Bergen, Emre Bağce Konuşmak mı, Susmak mı?, Müslim Coşkun Kılıçkaya Zirvesi, Suavi Kemal Yazgıç Dünyanın Bir Lunapark Olarak Portresi, Furkan Çalışkan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Şiir ve Abdullah Harmancı Uzun Yürüyüşte yazılarıyla derginin düzyazı sayfalarında yer buluyorlar.

www.itibardergi.com info@itibardergi.com tel: (0212) 544 24 61

 

Üsame Varol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2012, 18:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13