Albinizmli gençlere Ankara’da özel eğitim

Albinizm Derneği tarafından Albinizmli Gençler Sahada projesi düzenlendi. Proje kapsamında albinizmli gençlere dernek faaliyetleri, sivil toplum, engellilik, az gören bireylerin sorunları ve hak savunuculuğu konularında eğitimler verildi.

Albinizmli gençlere Ankara’da özel eğitim

Albinizm Derneği tarafından Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle düzenlenen ve üç gün süren etkinlikte Türkiye’nin dört bir yanından gelen 25 albinizmli genç Ankara’da bir araya geldi.

Albinizm 17 binde bir görülen ve vücudun melanin pigmentini üretememesinden dolayı kişilerin saç ve ten renklerinin beyaz olmasına ve bu eksiklikten göz yapılarının da etkilenmesi nedeniyle az görmelerine neden olan genetik bir durumdur. Albinizm Derneği, albinizmli bireylerin yaşadığı sorunları çözmek ve farkındalık yaratmak için 2013 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Albinizmli Gençler Sahada

Proje kapsamında Albinizm Derneği başkanı Serkan Özorman, yazar Süleyman Akbulut ve akademisyen Burcu Yeşiladalı tarafından sunumlar gerçekleştirildi ve birçok farklı atölye çalışmasına imza atıldı.

Albinizmli bireylerin sosyal hayatta yaşadıkları sorunlara karşı nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiğinden başlanarak bu sorunlara karşı doğru çözümlerin nasıl ve hangi süreçler neticesinde üretilebileceği konusunda detaylı çalışmalar yapıldı. Albinizmli Gençler Sahada Projesi sayesinde derneğin geçmişi, amaçları ve tüm çalışmaları Albinizmli gençlerle paylaşıldı.

Proje kapsamında verilen eğitimlerin yanı sıra çeşitli sosyal aktiviteler de düzenlendi. Albinizmli gençlerin bir araya geldiği bovling turnuvası ve çeşitli canlandırma etkinlikleri çok renkli görüntüler meydana getirdi. Dernek üyelerinden farklı konularda tecrübeli olanlarla söyleşiler gerçekleştirilerek Albinizmli gençlerin hayata daha net bakabilmelerini sağlandı.

Özorman: Burada olmanız ve bizlere destek olmanız çok önemli

Albinizm Derneği Başkanı Serkan Özorman üç günlük proje sonunda proje kapsamında bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özorman, “Burada olmanız ve bizlere destek olmanız çok önemli. Albinizm Derneği olarak hem Albinizm hususunda bilgilenmenizi hem de hak savunuculuğu noktasında bilinçlenmenizi sağlamak maksadıyla bu etkinliği düzenledik. Benzer etkinlikleri sürdürmeye devam edeceğiz. Her birinizi dernek faaliyetlerinde aktif olarak görmekten onur ve gurur duyuyoruz. Katıldığınız için her birinize teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE