Alandayız dergisi ‘Vaziyet alın: Alandayız’ sloganıyla çıktı

İlk matbu sayısı ile dergicilik alanında etki uyandıran Alandayız, üçüncü sayısı ile okurla buluşuyor.

Alandayız dergisi ‘Vaziyet alın: Alandayız’ sloganıyla çıktı

Alandayız’ın üçüncü sayısında genç şairler dikkat çekiyor. Ayşe Kübra Gürel, Nesibe Emine Aktı, Mirza Muhammed Atan şiirleri ile ilk kez bu sayıda Alandayız okurunu selamlıyor. Bu isimlere Adige Batur, Merve Parlak, Yunus Taşdemir ve M. Abdullah Kebude eşlik ediyor.

Bu isimlerle beraber Abdulkadir Üstündağ, Lermontov’un Türkün Şikâyetleri şiirini dilimize aktarıyor.

Derginin demirbaş ve müşahhas bölümlerinden olan “Durumsal Sayıklama”ya M.Fatih Kutlubay’ın yanında bir de transfer var. Mustafa Aplay bu sayıda Kimliksiz ile durumsal sayıklıyor.

Öykü bölümünde Yunus Meşe, Murat Mahya Gürses, Zeynep Altıntepe ve Abdulkadir Yaylacık’ın yanı sıra Aslıhan Kuş tarafından Türkçeleştirilen Hintli O.V. Vijayan’ın öyküsü yer alıyor.

Merve Parlak ve Abdülkadir Üstündağ’ın Erhan Genç ile yaptıkları sıkı röportajı da Alandayız’ın üçüncü sayısında bulabilirsiniz.

Yine önceki sayılarda dikkate değer bulunan ve soru-cevap sahiplerinin okurdan gizlendiği “Yedileme” bölümünün bu sayıdaki konukları: Ali Oktay Özbayrak, Fatih Turanalp, Hasan Bozdaş, Numan Altuğ Öksüz, Senem Gezeroğlu, Sıddık Yurtsever ve Zeynep Arkan.

Adige Batur’un Acaibü’l Mahlûkat ve Garaib-İ Mevcudat tefrikası bu sayıda da iki hikâye ile devam ediyor.

“Kağıt Ev” bölümünde M. Fatih Kutlubay, Hasan Harmancı’nın ikinci öykü kitabı Tanımlı ve Mutlak Hüzünler’e hepimizin hüzünleri gözüyle bakıp bir inceleme yazıyor. Aynı bölümde Ahmet Topbaş da Ölümün Parodisini Yapmak isimli yazısında Evelio Rosero’nun Ordular’ını inceliyor.

Alandayız, çocuk edebiyatındaki iddiasında bu sayı vites büyütüyor. Sıddık Yurtsever’in Mecaz Yayınlarından çıkacak Cevahir Altınparmak – Kanalıma Hoş Geldiniz kitabının ilk hikâyesi bu sayıda yer alıyor. Rabia Çiçek, Yemeniler Ülkesi isimli masal ile bu sayıya renk katıyor.

“Korkulu Ustalık” isimli bölümde Çetin Çoban pek bilinmeyen bir konuya eğilerek bibliyoterapi üzerine bir yazı kaleme alıyor. Aynı bölümde Merve Parlak, Dijital Dönüşümün Kavramları  Yeniden Yapılandırması Üzerine: Enformasyon Toplumunda Kütüphaneler isimli yazısı ile dijital çağın dönüştürmeyi hedeflediği bir alana değiniyor.

Son olarak Ebuzer Şamil, Otel Rover 3/78 Mavi Mescit Sok. isimli denemesi ile dergiyi kapatarak okurun ufkunu açıyor.

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2019 Çarşamba 19:00
banner25
YORUM EKLE

banner26