Alandayız dergisi matbu olarak devam ediyor

İlk sayısını Mayıs ayında e-dergi olarak okura ulaştıran Alandayız dergisinin 2. sayısını matbu olarak karşımızda.

Alandayız dergisi matbu olarak devam ediyor

Yayıncılık piyasanın maddi anlamda oldukça zor bir süreçten geçtiği şu günlerde yayın hayatına başlayan, doğrusu matbu yayın hayatına başlayan bir dergi Alandayız. İlk sayısını 2018’in Mayıs ayında e-dergi olarak okura ulaştıran dergi, ikinci sayısıyla yayın hayatına matbu olarak devam ediyor. Alandayız, 01 plakalı sayısında olduğu gibi bu sayısında da bünyesinde yer alan isimlerle dikkat çekiyor.

Alandayız’ın bu sayısında Süleyman Unutmaz, Abdulhâlik Aker, Merve Parlak, Vasfettin Yağız ve M. Abdullah Kebude şiirleri okuru karşılıyor.

Abdulkadir Üstündağ, edebiyatın çeviri ayağında pek de dikkat edilmeyen bir coğrafyaya, Orta Asya’ya uzanarak Özbek şair Abdulhamit Süleyman Çolpan’ın İstiklâl Savaşı için yazdığı Tufan şiirini Türkiye Türkçesine aktarıyor.

Edebiyat dergilerinde ihmal edilen bir bölüm olan “Çocuk” bölümüne yer açılıyor. Bu bölümde Abdulkadir Üstündağ’ın kaleme aldığı bir çocuk şiiri, yine Üstündağ’ın Tatarca’dan çevirdiği bir halk masalı bulunuyor.

İkinci sayısının öykü bölümünde Abdullah Kasay, Abdulkadir Yaylacık, M. Fatih Kutlubay ve Süleyman Arif Yıldız ile beraber genç bir isim olan Özlem Çelik yer alıyor.

İlk sayıda başlayan ve bir yeni tür iddiası ile yola çıkan “Durumsal Sayıklama” bölümünü bu sayıda Adige Batur kaleme almış bulunuyor.

Mayıs 2018’de Düşünsene Hızır Bendim ile öykülerini kitaplaştıran Elif Genç, M. Fatih Kutlubay ve Merve Parlak’ın sorularını cevaplıyor.

İlk sayının dikkat çeken bölümlerinden olan, derginin de kült haline getirmeyi amaçladığı,  soru ve cevap sahiplerinin okurdan gizlendiği “Yedileme” bölümünün bu sayıdaki konukları:  Ahmet Sarı, Ebuzer Şamil, Elif Nuray, Hasan Harmancı, Hüseyin Karacalar, Muammer Ulutürk ve Yunus Develi.

İlk sayıda Adige Batur’un Türkçeye kazandırdığı Acaibü’l Mahlûkat ve Garaib-i Mevcudat tefrikası bu sayıda üç hikâye ile devam ediyor.

“Kağıt Ev” bölümünde yakın dönemin başarılı öykücülerinden Bahar Aslan’ın öykücülüğünü, Bakü Defteri ve Moskova Defteri üzerinden incelediği yazıyla Sıddık Yurtsever kaleme alıyor.

“Korkulu Ustalık”ta Erhan Genç Birbiriyle Kesişen İki Günlük Yahut Sanatçının Sancısı isimli yazısında Ahmet Uluçay ve Ercan Kesal’ın günlüklerinin kesiştiği noktaları inceliyor. Yunus Taşdemir, yazısında adı konsa bile üzerine pek kimsenin eğilmediği bir konu olan  postkolonyalizmi ve bu konunun Avrupa dışı toplumlardaki yansımasını ele alıyor. Merve Parlak ilk sayıda Salim Nacar şiiri hakkında başlattığı yazı dizisini bu sayıda devam ettiriyor. Yine ilk sayıda Merve Parlak ve Abdulkadir Üstündağ’ın sohbet havasında ilerlettikleri, güncel tartışmaların fitilini ateşledikleri 2010 şiiri üzerine olan konuşması bu sayının sonunda yer alıyor.

Alandayız, 02 plakalı sayısı ile okurun matbu talebini içeriğiyle karşılamasının yanında Gaziantep merkezinde güçlü bir ses olarak yükselme amacını da ortaya koyuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 10:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26