Akra FM 20 yaşında…

1993 yılında radyo dinleyicisiyle buluşan Akra FM, 20 yılda ilke ve kriterlerinden taviz vermeden dinleyicilerine sesleniyor.

Akra FM 20 yaşında…

İlk kez 1993 yılında radyo dinleyicisiyle buluşan Akra FM, aradan geçen 20 yılda ilke ve kriterlerinden taviz vermeden radyoculuk alanında öncü olmaya devam ediyor. Hayatın her alanını kapsayan 73 farklı programla dinleyicilerine hitap eden Akra FM, 300’e yakın vericisiyle Türkiye’nin en geniş yayın alanına sahip radyosu olup 500’e yakın şehirde dinleyicilere sesleniyor.

Türkiye’nin ilk özel radyolarından Akra FM, merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin önderliğinde, Türkiye’nin dört bir yanından davetlilerin iştirakiyle Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Akbük’te 1 Kasım 1992’de gerçekleştirilen bir eğitim programında, temeli dualarla atılmış olan bir radyo kuruluşudur… “Akra” Arapçada “en güzel okuyuş/en güzel okuyan” anlamına gelmektedir ve aynı zamanda kurulduğu günün hatırasını taşımaktadır. (Akbük’ün AK’ı, radyonun RA’sı)

1993’ün Şubat’ında AK-RA Radyo Televizyon Habercilik ve Yapım A.Ş. kuruldu.

Kısa sürede radyonun Üsküdar Küçük Çamlıca’daki radyo binası yapıldı ve her türlü hazırlık tamamlandı.

İlk sesleniş…

15 Mart 1993 Pazartesi günü Akra FM’in sesi ilk kez İstanbul’daki dinleyicilerle buluştu.

Deneme yayınları 15 gün sürdü. 1 Nisan 1993’te Türkiye’deki bütün özel radyolar gibi Akra FM de kapatıldı. Halkımızın “Radyomu istiyorum” kampanyası etkili olunca Anayasa’nın ilgili maddesi değiştirildi.  Ve Akra FM 15 Temmuz 1993 tarihinde yeniden dinleyicisiyle buluştu.

Akra FM, milli ve manevi değerlerimize saygılı, kültürümüze sahip çıkan, ciddiyet ve dürüstlüğe önem veren bir radyoculuk anlayışıyla dinleyicinin gönlünü kısa sürede fethetti.

1995’te uydu yayına başlandı ve böylece tüm Türkiye Akra FM’le buluştu.

2000 yılında Küçük Çamlıca’daki merkezine taşınan Akra FM, 2013 yılının Nisan ayında ise Üsküdar’ın Barbaros Mahallesi’ndeki yeni stüdyolarından yayın yapmaya başladı.

En geniş yayın ağına sahip radyo

Akra FM, yurt geneline kurulu 300’e yakın aktif vericisiyle Türkiye’nin “en geniş yayın alanına sahip özel radyosu” unvanını elinde bulunduruyor. 80’i il merkezi olmak üzere yayının ulaştığı şehir sayısı 500’ü geçmektedir. Edirne-Ankara arasında RDS’li kesintisiz yayın sistemini hayata geçiren ilk radyodur.

Türksat 3A üzerinden yaptığımız uydu yayınları Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya’daki 60’dan fazla ülkeden dinlenebilmektedir.

www.akradyo.net dünyanın her noktasına Akra FM’in yayınını 24 saat kesintisiz ulaştırmaktadır. Her türlü mobil iletişim aracından kesintisiz dinlenebilmektedir. 100’den fazla ülkede dinleyicilerimizin olduğunu IP adresleri ortaya koymaktadır.

Üniversite gibi radyo…

Haberden eğitime, kültürden edebiyata, sağlıktan spora hayatın her alanını kapsayan zengin bir program yelpazesi sunan Akra FM’de, 1 Muharrem 1435, 4 Kasım 2013 Pazartesi günü başlayan yeni yayın döneminde 73 farklı program yayınlanmaktadır. Akra FM bugüne kadar “en iyi tematik radyo” başta olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.

Radyoda tek bir müzik türüne değil; tasavvuf, ezgi, sanat, türkü ve etnik müzik türlerinden seçkin eserlere yer verilmektedir.

Telif haklarına önem veren Akra FM meslek birliklerine, yayınladığı eserlerin teliflerini düzenli bir şekilde ödeyen bir radyodur.

Dinleyicilerin “üniversitesi gibi radyo” iltifatına mazhar olan Akra, radyoculuğun yüz akı olmaya20 yaşında da devam ediyor.

- Akra FM’den yeni yayın döneminde 8’i yeni 73 farklı program.

- Tüm programlara ve sesli kütüphaneye her  an ulaşabilirsiniz.

- Canlı yayını kesntisiz dinleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 20:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zahid uysal
zahid uysal - 6 yıl Önce

Gerçekten okul gibi radyo, hiç boş bir kelam, malayani bir söz işitmezsiniz. Her anı dolu dolu yaşamak isteyenlere en güzel arkadaştır. Çok emek var mutfağında, bize de dinlemek ve dinletmek düşüyor..

banner19

banner13