Akmedrese yeniden hayat buluyor

Hacı Bayram-ı Veli Cami’nin yanında açılan Akmedrese’de 20-26 Mayıs tarihleri arasında Necip Fazıl Günleri düzenlenecek.

Akmedrese yeniden hayat buluyor

Ankara’da 13-14. yy’da Hacı Bayram-ı Veli tarafından yaptırılan ve pek çok âlimin yetişmesine vesile olan Akmedrese, yeniden hayat buldu. Hacı Bayram-ı Veli Cami’nin yanında açılan Akmedrese Eğitim ve Kültür Derneği, 600 yıllık geleneği yaşatmayı hedefliyor. İcra Kurulu Başkanı Abdülkadir Sarıbay, Akmedrese’nin kendine has kültürü ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Çeşitli konularla ilgili Akmedrese çatısı altında programlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarıbay, 20-26 Mayıs tarihlerini Akmedrese Necip Fazıl Haftası olarak kabul ettiklerini açıkladı. Sarıbay, bir hafta boyunca haftanın her günü Necip Fazıl’ı farklı açılardan ele alacak konuklar ağırlayacaklarını söyledi.

Necip Fazıl Günleri başlıyor

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i bir hafta boyunca gerçekleştirecekleri programlar dizisiyle anacaklarını belirten Akmedrese İcra Kurulu Başkanı Sarıbay, “Üstadı her gün farklı bir bakış açısıyla ele alacağız. Önemli olan anmak değil, onun fikirlerini anlayabilmektir. Burada her gün bir konuk ağırlayacağız. Mustafa Yazgan, Hayati İnanç gibi çok değerli isimler bizimle birlikte olacaklar” ifadelerini kullandı.

“Akmedrese Necip Fazıl Günleri” 20 Mayıs 2013 pazartesi günü başlayarak 26 Mayıs Pazar gününe kadar her gün devam edecekler. Programlar, akşam namazının ardından ikram edilecek olan geleneksel burçak çorbası ile başlayacak.

Akmedrese Necip Fazıl Günleri programı:

20 Mayıs Pazartesi -Metin Önal Mengüşoğlu - Mağrur Öfke

21 Mayıs Salı Lütfü Şehsuvaroğlu - Ordusunu Arayan Kumandan

22 Mayıs Çarşamba - Muhammed Emin Özkan - Necip Fazıl Mahkeme Kürsüsünde

23 Mayıs Perşembe -Gençler Necip Fazıl'ı Konuşuyor

24 Mayıs Cuma - Atilla Maraş - Kaldırımların Çileli Yolcusu

25 Mayıs Cumartesi -Hayati İnanç - Necip Fazıl Şiirleriyle

26 Mayıs Pazar - Mustafa Yazgan - Bir Dava Adam

Programlar, akşam namazının ardından gerçekleşecek olan burçak çorbası ikramı ile başlayacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 01:09 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2013, 00:52
YORUM EKLE

banner19

banner36