Aklın önündeki engeller aşılmalı

Mana Yayınları Hamdi Tayfur’un Akletme Üzerine adlı eserini yayınladı.

Aklın önündeki engeller aşılmalı

“Kur’an akletmeye bir çağrıdır” desek, abartmış olmayız. Çünkü Kur’an tümüyle insan aklına hitap etmekte ve düşünmeyi, tefekkürü, görmeyi, hatırlamayı, ibret almayı, okumayı, bilmeyi ısrarla vurgulamaktadır. Sunulan tüm deliller “akletme”ye teşvik üzerinedir. “Akletme” kelimesine benzer ve yakın anlamlı kelimelerin kullanılışını da dikkate aldığımızda, her beş ya da altı ayetten birinde (yaklaşık bin ayet) düşünmeye bir vurgu ve yönlendirme vardır.

Kur’an Peygamber’in kalbine yani akletmenin merkezine inmiştir. İnen ayetler insana akletmeyi teşvik edecek şekilde hitap etmiştir. Peygamber de düşünmeyi, akletmeyi, tefekkürü teşvik etmiş ve insandaki bu melekeyi uyandırmak ve aklın önüne konulan engelleri ortadan kaldırmak için mücadele etmiştir.

Ancak çok geçmeden Müslümanların yaşadığı topraklarda “akletme”nin yerine kör taklit hakim olmuştur. Akletmek vahyin karşısında yer alan, vahyin alternatifi olan, serbest kaldığında veya işlevsel hale geldiğinde vahye muhalif olacağından korkulan bir kötülük kaynağı gibi algılanır olmuştur.

“Akletme”yi tekrar gündemimize almadıkça, yeniden doğru bir şekilde düşünmeye başlamadıkça, aklın önünde dağlar gibi birikmiş engelleri aşmadıkça sorunlarla başa çıkabilmemiz pek mümkün olmayacaktır. Mana Yayınları Hamdi Tayfur’un Akletme Üzerine adlı eseriyle “Akletme”yi tekrar gündemimize almayı amaçlıyor.

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 01:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tespih
tespih - 7 yıl Önce

bazı ilim çevrelerinin sahip olduğu zihniyetin ötesine geçemeyen bir kitap gibi geliyor...akıl anarşizmi

banner19

banner13