Akın'dan Kosova'da iki konferans

Şair - yazar Hüseyin Akın Kosovalı üniversite öğrencilerine hitap etti.

Akın'dan Kosova'da iki konferans

Kosova’da faaliyet gösteren İDEA Derneği ve Yurtdışı Türkleri Başkanlığı (YTB) ile birlikte ‘Eğitim Akademisi’ programı çerçevesinde, şair - yazar Hüseyin Akın Kosovalı üniversite öğrencilerine hitap etti. Program çerçevesinde 11 – 12 Kasım tarihlerinde Prizren ve Rahoveç şehirlerinde iki konferans veren Akın, ‘Düşünme ve okur - yazarlık’ konularını öğrencilerle konuştu.

Akın, konferansta düşünme faaliyetinin zorluğu ve zorunluluğu üzerine konuşurken yazmanın da yaşadıklarımızı kurtarmak açısından önemli olduğunu ve düşünülen bir dünyada daha az sıkıntılara maruz kalacağımızı söyledi.

Konuşmalardan sonra soru cevap üzerine devam eden konferansta üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisi dikkat çekiciydi.

Kosova’nın Prizren şehrinde faaliyetlerini yürüten İDEA Derneği Kosovalı gençlerin entelektüel ve kültürel kapasitelerini artırmaya yönelik faaliyetler yürütmektedir. Bu çerçevede yerli entelektüellerle birlikte Türkiye’den de bu programlara katılan entelektüeller Kosovalı üniversite öğrencilerinin daha once duymadıkları konular hakkında bilgiler sunmakta ve öğrencilerin hayata ve dünyaya bakış açılarında yeni pencereler açmaktadırlar.

 

Bayram Pomak

Yayın Tarihi: 24 Kasım 2016 Perşembe 10:16 Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 10:16
banner25
YORUM EKLE

banner26