Akalemler Dergisi dördüncü cildini tamamladı

Edebiyat dünyamızda farklı bir takdimle kendine yer edinen Akalemler Dergisi dördüncü cildini tamamladı.

Akalemler Dergisi dördüncü cildini tamamladı

Selim Tunçbilek yönetiminde çıkan dergi 2021 Kasım Aralık 36. Sayısı ile dördüncü cildini tamamlamış oldu.

Çıkış yazısında “Çağlar boyu insan benliğinin doğası tahrip edilmiş, ilginç bir “seraya” dönüştürülmüştür.” İddiasına yer veren dergi bunun sebeplerini şöyle sıralamış;

“Sanat arınma yaratırken, sanatın ışığının kaybolduğu alanda pek çok yönelişler ruhsal kirlenmeye yol açtı. Sanatın yol göstericiliğini terk eden insanlık bunalımlarla boğuşmaya başladı. Gittikçe maddenin kuşatılmasına boyun eğmek zorunda kalan insan, ıstıraplarını artırmaktan başka bir şey yapmadığını bu çağa gelince anladı.”     

Bundan çıkış yolunu ise dergi:

“İçinde yaşadığımız karanlık çağın aydınlatıcıları şairler olacak. Maddenin içine hapsolmuş insanı ve insanlığı bulunduğu bu cendereden, ölmeden önce çıkaracak olan yine şiirdir. Şiir, insanın orada ölmesine mani olduğu gibi insanlığın yeniden dirilişine de zemin oluşturacak güçtedir.”

Dedikten sonra buna ilginç bir tespitle engel teşkil eden noktaya işaret ediyor.

“Şair kalabalığından şiir gözükmüyor. Şiiri görünür hale getirmeliyiz. Türk şiiri sevgi ve merhamet dili Türkçenin Yunus’ça ışığını evrene salabilir.  Şiiri, “21. Yüzyıl Türk Şiiri” görünür kılarak insanlık adına umutlanmamıza yol açabilir.”

Akalemler bu umudu diri tutmak için çıktığını söyleyerek düşünce ufkumuzda ışık olmaya devam ediyor.

Akalemlerin 36. sayısında sıra ile şu imzalar eserleriyle yer alıyor: Beste Bekir, Burhan Kale, Hızır İrfan Önder, Çalgın Mehemmed, Işık Tekin Marsak, Kurtuluş Çelebi, İlknur İşcan Kaya, Ali Tacar, Enes Cahan, Esra Duyar, İbrahim Savar ve Ayşe Algün.

 Akalemler dergisine e-posta adresinden ve internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2021 Cumartesi 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26