Akalemler Dergisi 34. sayı okuru ile buluştu

İlk İslam düşünürü Kindî’nin evrenin yaradılışıyla ilgili düşüncelerinden yola çıkılarak hazırlanan 34. Sayı yine kışkırtıcı biçimde okuru Akalemler’i okumaya davet ediyor.

Akalemler Dergisi 34. sayı okuru ile buluştu

Evrenin bütün bir varlık olarak yaratıldığı düşüncesini öne süren Kindî’nin fikirlerinden hareketle dünyada yaşanan salgın ve Marmara’daki deniz salyası ve çevre kirliğinin aslında insanın ve insanlığın kirlenmişliğinden bahsediyor Akalemler.

Bu çıkış yazısını takiple derginin dikkat çeken hikâyecisi İbrahim Savar’ın “Tan mı? Kan mı?” başlıklı güzel hikâyesi okuru sarıyor.  Önce keçilerimiz çoğaldı. Her seferinde ikişer yavruladılar. Tavuklarımız da oldu sonra. Ormandan dağ çilekleri topladık baharda. Büyük yokuşun dibindeki kasabaya götürdük onları. Sabun, kibrit, kumaş gibi şeylerle değiştirdik. Peynir yapmayı da öğrendim.” Diyerek hayata yürekten dokunan bir hikâye okuyoruz. Dergide yazı ve şiirleriyle belirginleşen Beste Bekir bu sayıda “Romantizmin Öncüsü Johann Gottfried Herder“ başlıklı inceleme yazısı ve “Kan Irmağı” isimli çıkış yazısını bütünleyen şiir ile yer almış.

Derginin önemli yazarlarından Burhan Kale yazısında ise Şiirimizde yağmur imgesini konu edinmiş. Şiirimizin usta şairlerinden Tevfik Fikret, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi şairlere gönderme yaparken günümüz şairlerinden Selim Tunçbilek, Nurullah Genç, Resul Duman ile yazar kendi dizelerine atıfla yazısını biçimlendirmiş.

Yüksel Gazioğlu, Kurtuluş Çelebi, Selçuk Şamil, Hızır İrfan Önder ve Neva Selçuk şiirleri ile dergide öne çıkan şairler. Selim Tunçbilek ise bu sayıda şiirimizin büyük ustası Yahya Kemal’i “Bin Yıldan Uzun Gecenin Bestesi” başlığı ile değerli bir yazı kaleme almış

Hilal Kutlu “Pandora’nın Kutusu” başlıklı yazısı ile hikâyesini paylaşmış ve günümüz insanının mutluluk beklentisine dikkat çekmiş.

Kübra Gedik Bilge Karasu’nun Troya’da ölüm vardı öykü kitabında “Deniz” olgusunu inceleme konusu yapmış.

Ayşe Algün ise “Meramı hüzün olan” başlıklı yazısı ile dergide yer almış.

Akalemler 34. Sayısında okuru her açıdan mutlu kılacak bir sayı hazırlarken, 21 Ağustos’u dünya yazı günü olarak ta kutlamayı ihmal etmemiş.

Zevkle okuyacağınız bir dergi akalemler.

Derginin eski sayılarını PDF olarak sitesinden indirebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2021 Pazartesi 16:43
YORUM EKLE

banner19

banner36