Ahşap ve çelik, elinde 'sanat eseri' oluyor

Düzce'de, hobi olarak başladığı oymacılıkta ustalaşan Mehmet Şeker, hayvan figürleri ve Osmanlı motifleriyle süslediği bıçakları "sanat eseri"ne dönüştürüyor.

Ahşap ve çelik, elinde 'sanat eseri' oluyor

Düzce'de, hobi olarak başladığı oymacılıkta ustalaşan Mehmet Şeker, hayvan figürleri ve Osmanlı motifleriyle süslediği bıçaklardan "sanat eseri" ortaya çıkarıyor. Çocukluğunda ahşap oymacılığına merak salan 43 yaşındaki Mehmet Şeker, bu hobisini ilerleterek meslek sahibi oldu. Zamanla ahşabın yanında çeliği de Osmanlı motifleri ve hayvan figürleriyle buluşturan Şeker, bu işi yapan sayılı ustalardan biri haline geldi.

Şeker'in yoğun emek vererek titizlikle işlediği bıçaklar, Türkiye'nın yanı sıra yurt dışından da talep görüyor. Mesleğini yalnız çalıştığı atölyesinde sürdüren Şeker'in elinden çıkan bıçaklar koleksiyonerlerden yoğun ilgi görüyor. Mehmet Şeker, Anadolu Ajans muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunda hobi olarak ahşap oymacılığı yaptığını söyledi. Bu merakını önce çalıştığı dükkanda silah gravürü yaparak, daha sonra bıçak saplarına ve çelik kısmına desen işleyerek geliştirdiğini anlatan Şeker, 4 yıl önce açtığı iş yerinde mesleğini sürdürdüğünü kaydetti.

Şeker, bıçağa müşterinin istediği deseni işlediğini belirterek, "Eskiden bu yana gravür işinde uğraştığım için hem metale hem de ağaca aynı motifleri yapıyorum. Buraya ağaç olarak, çelik olarak giren her şey işlenmiş bıçak olarak çıkıyor." diye konuştu.

Dükkanda tek başına çalıştığını ve bıçağın sapına, çelik kısmına ve kılıfına şekil verdiğini dile getiren Şeker, şöyle devam etti:

"Talep edilen bir figürün tekrar aynısını yapamıyorum. Yaptığım bir uygulamanın eşi olmuyor. Yaptığım iş çok meşakkatli ve zaman alıyor. Motifi düz olan bir bıçak yaklaşık 3 günde bitiyor. Fakat nakışlı bir bıçak olursa 2 ay kadar sürüyor. İşimi severek yapıyorum, bana ağır gelmiyor. Talep edenlerin çoğu bunu hobi ve koleksiyon için istiyor. Böyle olunca ince işçilik ve titizlik gerekiyor. Türkiye'nin her yerine bıçak yapıp gönderdim."

Şeker, son dönemlerde tarih dizilerinin etkisiyle bıçaklara Türk ve Osmanlı motifleri de işlemeye başladığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genelde avcılar ve koleksiyonculara çalışırdım. Son dönemdeki Osmanlı dizileri sanatımızı ortaya çıkardı. Şimdi Türk ve Osmanlı motifleri üzerine çalışmalar yapıyorum. Sadece bıçak değil kılıç, kama ve balta isteyenler oluyor. Bu dizilerde görülen motiflerin birebirleri oluyor. Köpek, ördek ve kurt başlı bıçaklar yapıyorum. Birbirinden farklı figürler ve motifler elimizde sanata dönüşüyor."

Kaynak: AA

YORUM EKLE